Yeni Vergi Düzenlemesiyle Kiralar Nasıl Etkilenecek?

Türkiye'nin ekonomik yapısında önemli bir yere sahip olan kira gelirleri ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan önemli bir adım geldi. Bakanlık, ev sahipleri ve kiracıları yakından ilgilendiren yeni bir vergi düzenlemesi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bakan Mehmet Şimşek'in önderliğinde vergi istisnalarının ve ÖTV muafiyetlerinin kaldırılması yolunda önemli bir gelişme yaşandı. Bu yeni düzenlemenin, ev sahiplerinin daha fazla vergi ödemesini ve dolayısıyla kira fiyatlarının artmasını beraberinde getireceği öngörülüyor.

Kira Gelir Vergisinde Değişiklikler Kapıda

Dilek Güngör'ün Sabah Gazetesi'ndeki yazısına göre, mesken kiralarında uygulanan gelir vergisi istisnasının kaldırılması planlanıyor. Bu değişiklikle, her yıl belirli bir miktar kira geliri vergiden muaf tutuluyordu. Örneğin, 2024 yılında ev sahipleri elde ettikleri 33 Bin TL'lik kira gelirini vergi dışı bırakabiliyorlardı. Ancak yeni düzenleme ile bu istisna ortadan kalkacak ve ev sahipleri tüm kira gelirleri üzerinden vergi ödemek zorunda kalacaklar. Bu durum, ev sahiplerinin maliyetlerinin artmasına ve bu artışı kiracılara yansıtma yoluna gitmelerine sebep olacak.

Vedat Işıkhan’dan Emekli İkramiyeleri Açıklaması: 10 Haziran’da Başlıyor! Vedat Işıkhan’dan Emekli İkramiyeleri Açıklaması: 10 Haziran’da Başlıyor!

Kira Artışları ve Yansımaları

Vergi yükünün artması, ev sahiplerini kiraları artırma yoluna itecektir. Kiracılar, daha yüksek kira artışlarıyla karşı karşıya kalabilirler. Temmuz ayında beklenen yüzde 25 kira artış sınırlamasının kaldırılması, kiracıların daha da yüksek oranlarda kira zammıyla karşılaşmalarına yol açabilir. Sektör uzmanları, ev sahiplerinin vergi artışlarını bahane ederek yapılabilecek kira zamları konusunda şimdiden uyarılarda bulunmaktadır. Bu değişikliklerin yasalaşma süreci ise oldukça hızlı ilerleyecek. Bakan Mehmet Şimşek'in hazırladığı teklifin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanması ve ardından TBMM'ye sunulması planlanmaktadır. TBMM'nin tatile girmeden önce yasalaştırılması ve hemen yürürlüğe girmesi beklenen bu düzenleme, ev sahipleri ve kiracılar için yeni bir dönemi başlatacak.

Kaynak: Haber Merkezi