Bayramda Tüm İhtiyaçlar Karşılansın Diye: Faizsiz Kredi Desteği! Bayramda Tüm İhtiyaçlar Karşılansın Diye: Faizsiz Kredi Desteği!

Memur Maaşlarına Zam Beklentisi

Ocak 2024'te memur maaşlarına yapılması beklenen zam oranlarıyla ilgili yeni gelişmeler yaşandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Aralık ayı enflasyon oranları sonrasında, memurların ve emekli memurların alacağı enflasyon farkı oranı netleşti.

Enflasyon Farkı ve Zam Oranları

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın daha önce en düşük memur maaşını 33 bin TL olarak açıklamasının ardından, Demokratik Sağlık-Sen Genel Başkanı Togan Demircan, yoksulluk sınırının 45 bin TL olduğu Türkiye'de, bu maaş oranının yetersiz olduğunu belirtti. TÜİK'in enflasyon oranları doğrultusunda, memur ve emekli memurlar yüzde 29,79 oranında enflasyon farkı zammı alacaklar. Sözleşme zammının yüzde 15 olduğu düşünüldüğünde, toplam zam oranı yüzde 49,25'e ulaşıyor.

Memurların Yaşam Mücadelesi ve Zam Beklentisi

Togan Demircan, Türkiye'deki enflasyon oranları ve memur maaşları arasındaki tutarsızlığa dikkat çekti. Yoksulluk sınırının 45 bin TL olduğu bir ülkede, en düşük memur maaşının 33 bin TL olmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı. Ayrıca, yaşam maliyetlerinin yüksekliğine ve kiraların artışına da değindi. Memurlar için ek bir seyyanen zam ya da refah payının olup olmayacağı ise henüz netlik kazanmadı. Memurlar, zamlı maaşları ve ek ödemeleriyle yaşam mücadelesine devam edecekler.

Editör: Zeki Ersin Yıldırım