Piyasada Onlara Yer Yok: Denetimler Arttı Cezalar Yağıyor! Piyasada Onlara Yer Yok: Denetimler Arttı Cezalar Yağıyor!

Kocaeli Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mehmet Bostancı, şehirlerdeki sahipsiz hayvan sayısının artışına dikkat çekerek, bu durumun hem hayvan sağlığını hem de halk sağlığını tehdit ettiğini belirtti. Veteriner Hekimleri Odası Başkanı, sokaklarda bakımsız ve sahipsiz kalmış hayvanların sayısının giderek arttığına işaret ederek, bu konuda alınması gereken önlemlere vurgu yaptı.

Mehmet Bostancı, hayvanseverlerin sokaklarda rastgele besledikleri hayvanların doğal yaşam alanlarında, özel olarak kurulacak bakım noktalarında bakılması gerektiğini vurguladı. Veteriner Hekimleri Odası Başkanı, sokak hayvanlarına yönelik bilinçsizce yapılan besleme ve bakımın, hem hayvanların sağlığını hem de çevre sağlığını olumsuz etkilediğini ifade etti.

Bu bağlamda, Mehmet Bostancı, şu açıklamalarda bulundu: "Ben bir veteriner hekimim; hayvan sağlığı, halk sağlığı ile birlikte hayvanların refahını düşünmek zorundayım. Sokaklarda bakılan hayvanların sayısındaki artış, hem hayvanların yaşam kalitesini düşürüyor hem de halk sağlığı açısından risk teşkil edebiliyor. Hayvanseverlerin sokakta rastgele besledikleri hayvanlara, kurulacak doğal yaşam alanları ve bakım noktalarında daha kontrollü bir şekilde bakmaları önemlidir."

Kısırlaştırma Çözüm Değil

Sahipsiz hayvanların sayısındaki artış, toplumda çeşitli sorunları beraberinde getirmekte ve bu durumun çözümü için yeni yaklaşımların benimsenmesi gerektiği ortaya çıkmaktadır. Kısırlaştırma uygulamaları uzun süre çözüm olarak görülmüş olsa da, günümüzde bu yöntemin tek başına yeterli olmadığı ve yeni düzenlemelere ihtiyaç duyulduğu ifade edilmektedir.

Öncelikle, kısırlaştırmanın bir çözüm olma özelliğini kaybetmesinin arkasında yasal düzenlemelerin etkili olmadığına dikkat çekilmektedir. Kısırlaştırılan hayvanların, yasal zorunluluklar nedeniyle eski yaşam alanlarına geri bırakılması, bu hayvanların yine sokaklarda yaşamaya devam etmelerine neden olmaktadır. Bu bağlamda, mevcut yasaların gözden geçirilmesi ve sahipsiz hayvanların rehabilitasyonu konusunda daha etkili düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.

Editör: Berkan Yıldırım