Altın ve Döviz Piyasasında Bu Hafta Neler Bekleniyor?

Bu hafta, hem Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası hem de ABD Federal Rezervi'nin (FED) faiz kararları ekonomi gündeminin en önemli maddeleri arasında yer alıyor. İslam Memiş, beklenen bu önemli gelişmeleri ve olası piyasa tepkilerini değerlendirirken, Merkez Bankası tarafından 500 TL'lik banknot çıkarılmasına yönelik görüşlerini de paylaştı.

IMF, “Türkiye’deki Ekonomik Kriz Dünyaya Olumsuz Yansıyor” IMF, “Türkiye’deki Ekonomik Kriz Dünyaya Olumsuz Yansıyor”

Bu Hafta Piyasalarda Ne Olacak?

İslam Memiş, dolar ve euro kurlarının yanı sıra altın fiyatları üzerine değerlendirmelerde bulundu. Dolar kurunun şu anki seviyesine ve serbest piyasada oluşan farka dikkat çeken Memiş, ons altın fiyatlarının bu hafta izlenecek seviyeleri hakkında bilgi verdi. Gram altının rekor kırdığını ve dolar kuru arttıkça yeni rekorlar kırabileceğini belirtti. FED'in faiz kararı ve olası faiz indirimleri konusunda da kendi tahminlerini aktardı.

500 TL'lik Banknot Yorumu

Perşembe günü açıklanacak Merkez Bankası'nın faiz kararına ilişkin İslam Memiş, faiz artırımı beklentilerine karşın kişisel görüşünü belirtti. Memiş, faiz artırımı yerine 500 TL'lik banknotların piyasaya sürülmesinin daha mantıklı olacağını öne sürdü. Merkez Bankası'nın büyük faiz artırımı yapmasının piyasalar üzerinde beklenen etkiyi yaratmayacağını savunarak, insanların nakit taşıma konusundaki zorluklara dikkat çekti.

Editör: Zeki Ersin Yıldırım