Tebligatlar Dağıtılıyor 

Son günlerde EYT ile emekli olanlar için önemli bir gelişme yaşanıyor. Bazı vatandaşlar aldıkları tebligatlarla emekliliklerinin iptal edildiğini öğrenmeye başladılar. Türkiye’de emeklilik sisteminin çatı kuruluşu olan SGK, gelirleri ile giderleri arasındaki dengenin bozulması nedeniyle sürdürülebilir bir bütçe oluşturmak adına iç denetimlere hız verdi. Bu kapsamda yapılan incelemeler sonucunda bazı emeklilere kötü haberler verilmeye başlandı.

Haksız Yere Emekli Olanlar Tespit Ediliyor

2023 yılında EYT düzenlemesi ile yaklaşık 2 milyon kişi emekli oldu. Bu süreçte SGK’nın iş yükü oldukça arttı ve personel ek mesai yapmak zorunda kaldı. Emeklilik başvurusu yapan bazı sigortalılar 7-8 ay cevap alamadılar. Tüm başvurular sonuçlandırılarak hak edenlere emekli maaşları bağlandı. Ancak denetimler sonucunda bazı sorunlar ortaya çıktı. Haksız yere emekli olanlar tespit edildi ve bu kişilerle ilgili hemen harekete geçildi.

Hatalı Emeklilikler Geri Alınıyor

SGK mevzuatında kimlerin emekli olabileceği ayrıntılı bir şekilde incelenmesi gerekiyor. Ancak EYT döneminde personel üzerindeki iş yükü nedeniyle hatalar yapılması kaçınılmaz hale geldi. Bu süreçte prim ve yaş şartı tamamlanmış olmasına rağmen emekli olmaması gereken kişilerin maaşa bağlandığı görüldü. Tespit edilen bu kişiler için yapılan işlemler sonucunda emeklilikleri iptal ediliyor. Yasal olarak vatandaşın hatası olmasa bile, SGK tarafından yapılan tüm emekli maaşı ödemeleri vatandaştan geri isteniyor. Vatandaşlara 100.000 TL’den fazla borç çıkarılarak ödemeleri talep ediliyor. Bu duruma karşı yasal olarak vatandaşın yapabileceği bir şey bulunmuyor.

En Kolay Haliyle: İhtiyacınızı Hemen Karşılayın! En Kolay Haliyle: İhtiyacınızı Hemen Karşılayın!

SGK mevzuatına göre, hatalı işlemlerden dolayı emeklilik gerçekleştirildiğinde son 5 yıl içinde yapılan tüm ödemeler vatandaştan talep edilebiliyor. Bu şekilde emekli maaşı kesilenlerin dosyalarındaki eksiklikleri tamamladıktan sonra yeniden emeklilik başvurusu yapmaları gerekecek.

Kaynak: Haber Merkezi