Motorin ve Benzine Zam Geldi Motorin ve Benzine Zam Geldi

SGK'dan Büyük Fırsat: 240.000 TL'ye Kadar Toplu Para Ödemesi

SGK, bazı koşulları sağlayan vatandaşlara önemli bir toplu para ödemesi yapacak. İşte bu ödemenin detayları ve koşulları:

Evlenme Ödeneği: Bilinmesi Gerekenler

SGK, ölüm geliri veya aylığı alan kız çocuklarına evlenmeleri durumunda evlenme ödeneği sağlıyor. Halk arasında çeyiz parası olarak da bilinen bu ödeme, evlilik yapacak kız çocuklarına maddi destek sağlıyor. SGK'ya yapılan başvuru sonrasında, bu ödeme tek seferde ve peşin olarak gerçekleştiriliyor, böylece düğün masraflarında önemli bir maddi destek sağlanıyor.

Çeyiz Parası Almanın Tek Şartı

Bu ödeneği alabilmek için tek bir şart bulunuyor: Kız çocuklarının, hayatını kaybetmiş anne veya babasından yetim aylığı alması gerekmektedir. SGK, bu durumda hayatını kaybeden kişinin emekli maaşının bir kısmını varisi olan kız çocuğuna yetim aylığı olarak bağlıyor. Evlenme öncesinde, kız çocukları bu yetim aylığı üzerinden çeyiz parası olarak SGK'dan toplu bir ödeme alabiliyor.

Maaşın Kesilmesi ve Ödemelere Yapılan Zam

Kız çocukları evlendiklerinde, yetim aylıkları kesiliyor. Bu durum, çeyiz parası alındığında da geçerli olup, evlilik boşanma ile sonuçlanırsa kesilen maaş yeniden bağlanabiliyor. Ancak çeyiz parası alındığı tarihten itibaren 2 yıl boyunca bu maaş bağlanamıyor. SGK'dan yapılan çeyiz parası ödemesi, kız çocuklarının almış olduğu yetim maaşının 2 yıllık tutarına eşit olup, bu miktar kişiden kişiye değişiklik gösteriyor. Emekli maaşlarına yapılan zamla birlikte çeyiz parası tutarları da artırıldı. Bu kapsamda, 10.000 TL yetim aylığı alan bir kız çocuğu, SGK'ya başvurması durumunda artık 240.000 TL tutarında ödeme alabilecek.

Bu bilgiler ışığında, hak sahibi vatandaşların SGK tarafından sunulan bu fırsattan haberdar olmaları ve gerekli başvuruları yapmaları önem taşıyor.

Editör: Zeki Ersin Yıldırım