Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan Önemli Duyuru: Bolu Tüneli ve Viyadükler Geçici Olarak Kapalı Olacak

Türkiye'nin ulaşım ağına önemli bir katkı sağlayan Kaynaşlı-Abant Kavşakları arasındaki 23 km'lik kesim, önemli bakım çalışmaları için trafiğe kapatılacak. Bu çalışmaların detaylarına dair Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan açıklama, bölge sürücülerini etkileyecek önemli değişiklikleri içeriyor. Türkiye'nin en işlek yolları arasında olan Kaynaşlı- Abant kavşağı güzergahındaki yolcuların trafikte aksaklık yaşamaması için  alternatif yollara yönelmesi gerekmektedir.

Çelik Konstrüksiyon Uzatma ve Viyadük Değişim Çalışmaları

Bolu Tüneli dahil olmak üzere bu kesimde yer alan tünel portalleri, çelik konstrüksiyonlarla Kaynaşlı yönünde uzatılacak. Ayrıca, bölgede bulunan 3 adet viyadükte toplamda 5 adet derz değişimi gerçekleştirilecek. Bu çalışmalar, yolun daha güvenli ve dayanıklı hale getirilmesi amacıyla yapılıyor.

Geçici Trafik Kapanışı Tarihleri

Çalışmaların başlama tarihi olarak 25 Eylül 2023, saat 08.00 belirlenmiştir. Toplamda 46 gün sürecek olan bu geçici trafik kapanışı, 09 Kasım 2023, saat 17.00 itibarıyla sona erecektir.

Trafiği Etkilemeyecek Alternatif Rota

Ankara istikametinde seyahat eden sürücüler, bu süre zarfında D-100 Devlet Yolu üzerinden seyahat etme imkanına sahip olacaklar. Böylece trafik akışı sağlanmış olacak. Otoyolun İstanbul istikameti ise bu süreç boyunca normal seyrine devam edecek.

İstanbul yönünden trafiğe etkisi olmayan yol çalışması Ankara yönünden gelen araçlar için trafik yoğunluğu oluşturabilir. Yol çalışması sebebiyle yoğunluk oluşması ihtimaline istinaden Ankara-İstanbul arası yola çıkacak araç sahiplerinin D-100 karayolu üzerindeki güzergahların son durumlarını kontrol ederek yola çıkmaları faydalarına olacaktır.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, bu geçici trafik kapanışının bölgedeki ulaşım altyapısını iyileştirmek ve yol güvenliğini artırmak amacıyla gerçekleştirildiğini belirtmektedir. Sürücülerden bu süre zarfında dikkatli olmaları ve yol işaretlerine uygun şekilde seyretmeleri istenmektedir.

Editör: Esra Dinç