Dünyanın dört bir yanında adını duyuran Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı ve Türkiye Kontinans Derneği Başkanı Prof. Dr. Cüneyd Özkürkcügil, Kanada’nın vize başvurusunu onaylamaması üzerine uluslararası bir tıp kongresine katılamayacak. Sayın Özkürkcügil, bu durumu büyük bir hayal kırıklığı ve üzüntü olarak nitelendiriyor.

Uluslararası Başarı ve Vize Krizi

Prof. Dr. Cüneyd Özkürkcügil, alanında gösterdiği üstün başarılarıyla bilimsel çevrelerde büyük bir saygınlığa sahip. Kendisi, geçtiğimiz yıl Dünya Kontinans Derneği/International Continence Society’nin (Kadın Ürolojisi ve Fonksiyonel Üroloji) bilimsel komitesine seçilmişti ve bu sayede 5 kişilik komiteye giren Türkiye'den ikinci hekim olmuştu. Fakat ne yazık ki, bu başarıların ardından gelen Kanada vizesi ret kararı, sayın Özkürkcügil için büyük bir hayal kırıklığı oldu.

Prof. Dr. Özkürkcügil, bu durumla ilgili olarak: “Cumhuriyetimizin 100. yılında ülkemi ve yaşadığım kenti uluslararası tıp kongresinde birden çok görevle temsil etme onuruna sahip olmuşken, 3 aydan fazla bir sürede onaylanmayan Kanada vizesinden dolayı bu görevleri yerine getiremeyeceğimi kongre sekreteryasına bildirdim," şeklinde açıklamalarda bulunuyor.

Yüksek Masraflar ve Görevlerin İptali

Kanada vizesinin reddedilmesi sonucunda Prof. Dr. Özkürkcügil, uçak bileti ve otel ücretleri gibi tüm masraflarını kaybetti. Katılamadığı için de tüm programlardan çıkarıldı. Bu, sayın Özkürkcügil için olduğu kadar, kendisine bu görevleri veren bilim insanları için de büyük bir üzüntü kaynağı oldu.

Profesörün Tepkisi ve Üzüntüsü

Vize kararına tepki gösteren Prof. Dr. Özkürkcügil, bu durumun ülkesini uluslararası alanda zor durumda bıraktığını belirtiyor. Sayın Özkürkcügil, “Ülkemin içine düşürüldüğü bu durumdan dolayı çok üzgünüm. Hiç hak etmediğim bu muamelenin bir cevabı olduğunu görmeden Allah bana ölüm nasip etmesin," diyerek duyduğu üzüntüyü dile getiriyor.

Editör: Zeki Ersin Yıldırım