Türkiye genelinde yılın ilk 9 ayında yaşanan trafik kazalarında, maalesef yürek burkan bir tablo ortaya çıktı. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı'nın son verilerine göre, bu dönemde 2 bin 253 kişi trafik kazalarında hayatını kaybetti.

Kazaların Genel Dağılımı

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı tarafından açıklanan istatistiklere göre; Ocak-Eylül döneminde polis sorumluluk bölgesinde meydana gelen 411 bin 675 kazada, 269 bin 91 kişi yaralandı. Yine bu kazalardan 1822'si maalesef ölümlü sonuçlandı ve 2 bin 253 kişi olay yerlerinde hayatını kaybetti.

Kaza Türleri ve Oluş Şekilleri

Meydana gelen kazaların çeşitlerine ve oluş şekillerine detaylı bir şekilde bakıldığında, en sık karşılaşılan kazaların “karşılıklı çarpışma” ve “yandan çarpma” olduğu göze çarpıyor. Yayalar için tehlike arz eden "yayaya çarpma" şeklindeki kazalar da 27 bin 581 ile oldukça yüksek bir sayıya ulaşıyor.

Kazaların Coğrafi Dağılımı

Kazaların coğrafi dağılımına bakıldığında, en fazla can kaybının yaşandığı ilk beş il; Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa ve Antalya olarak sıralanıyor. Ankara'da 123, İstanbul'da 122, İzmir'de 98, Bursa'da 79 ve Antalya'da 102 kişi trafik kazalarında yaşamını yitirdi.

Editör: Zeki Ersin Yıldırım