Türkiye’nin çeşitli noktalarından gelen köpekbalığı haberlerine bu sefer yenisi eklendi. Olay sabah saatlerinde Kocaeli’nde yaşandı. Bölgeye özgü olmayan bu balıkları gören tatilciler hastanelik oldu. Ayrıntılar haberimizin devamında…

Kocaeli’nde Göç Yolunu Şaşıran Köpekbalıkları Görüldü

Olay bugün sabah saatlerinde Kocaeli’nde görüldü. Bölgedeki tatilciler denizde yüzerken etrafları bir anda köpekbalıkları ile çevrildi. İrili ufaklı 10’a yakın köpekbalığı tatilcilerin yanına kadar geldi.

Olay sonrasında fenalaşan 6 tatilci hemen sudan çıkarıldı. Panik atak geçirdiği belirlenen tatilcilere ilk müdahale yapıldı. 6 tatilcinin sağlık durumlarının iyi olduğu açıklandı.

Olay sonrasında bölgeye araştırma yapmaya giden deniz biyologları herhangi bir köpekbalığı izine rastlamadı. Uzmanlar konu ile ilgili açıklama yaptı.

Deniz biyologları bölgede zaman zaman köpekbalığı görülebildiğini ve bu türlerin zararsız olduğunu söyledi. Açıklamalarda görülen köpekbalıklarının küçük deniz canlıları ile beslendiği ve göç yolunu şaşırdıkları için tatilcilerin arasına kadar geldikleri ifade edildi.

Açıklamanın devamında köpekbalıklarının herhangi bir tehdit oluşturmadığını ancak yine de tatilcilerin dikkatli olmaları gerektiği vurgulandı. Özellikle kayalık ve derin alanlarda yüzmenin tehlikeli olabileceği vurgulandı.

Köpekbalığı ile karşılaşıldığında neler yapılması gerektiği de anlatıldı. Deniz içerisinde köpekbalığı ile karşılaşıldığında ani hareketler yapılmaması ve kan akıtacak darbe alınmaması konusunda uyarı yapıldı.

Konu ile ilgili incelemeler devam ediyor.

Editör: Zeki Ersin Yıldırım