Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, son günlerde dolaşan ve toplumda endişe yaratan bir haber ve paylaşımın gerçeği yansıtmadığını belirterek kamuoyunu bilgilendirdi. Söz konusu dezenformasyon, ehliyet ve kimlik kartlarının zorunlu olarak değişeceği ve son tarihin 31 Aralık 2023 olduğu yönündeydi. Ancak, Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nin yaptığı açıklama, bu iddianın gerçek dışı olduğunu ortaya koydu.

Merkez, kimlik kartları için herhangi bir zorunlu yenileme tarihi olmadığını vurguladı. Yani, vatandaşların kimlik kartlarını 31 Aralık 2023 tarihine kadar değiştirmeleri gibi bir zorunluluğun bulunmadığını belirtti. Bu noktada, kamuoyunun yanıltıcı bilgilere karşı dikkatli olması ve resmi açıklamalara güvenilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Ehliyetlerle ilgili olarak ise Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, doğruluk payı taşıyan bir bilgi verdi. Ehliyetler için zorunlu değişim tarihinin 31 Aralık 2024 olduğu ifade edildi. Bu durum, ehliyet sahiplerinin belirtilen tarihe kadar yeni nesil sürücü belgesi almak için başvuru yapmaları gerektiği anlamına geliyor. Ancak, kimlik kartlarıyla ilgili olarak yapılan değişikliğin tarihinden farklı olarak, ehliyetler için belirlenen tarih daha ileri bir zamandır.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi Açıklama Yaptı

Son günlerde bazı basın yayın organlarında yer alan "Ehliyet ve kimlik kartlarının yenilenmesi için son tarih 31 Aralık 2023, yenilemeyenlere ceza kesilecek" şeklindeki iddialar, Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından yapılan açıklama ile doğru olmadığı belirtilmiştir. Bu açıklamaya göre, nüfus cüzdanları, kimlik kartı başvurusu yapılıncaya kadar geçerlidir ve nüfus cüzdanlarının kimlik kartı ile değiştirilmesi konusunda belirlenmiş bir son tarih bulunmamaktadır.

Vatandaş Şokta: Kocaeli Taksilere Zam Geliyor! Vatandaş Şokta: Kocaeli Taksilere Zam Geliyor!

Kimlik kartları, nüfus cüzdanlarının yerine geçen, modern ve biyometrik özelliklere sahip olan resmi kimlik belgesidir. Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nin açıklamasına göre, bu belgenin yenilenmesi için belirlenmiş bir son tarih bulunmamakta ve bu yönde kamuoyuna yapılan açıklamalarda belirli bir zorunluluk ifade edilmemektedir. Dolayısıyla, vatandaşların kimlik kartlarını yenilemek için 31 Aralık 2023 tarihine kadar bir zorunlulukları bulunmamaktadır.

Editör: Berkan Yıldırım