Başiskele’de Akaryakıt İstasyonunda Korkutan Yangın! Başiskele’de Akaryakıt İstasyonunda Korkutan Yangın!

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dışişleri Komisyonu'nda, İsveç'in NATO'ya katılım protokolünün onaylanmasına ilişkin kanun teklifi üzerinde yapılan görüşmeler sonucunda oy çokluğuyla kabul edildi. Bu teklif, İsveç'in NATO'ya resmi olarak katılma sürecini ve bu ülkenin ittifaka üyelik statüsünü içermekteydi.

Oy birliği olmamakla birlikte teklifin oy çokluğu ile kabul edilmesi, Dışişleri Komisyonu üyeleri arasında farklı görüşlerin bulunduğunu ancak çoğunluğun teklife destek verdiğini göstermektedir. Bu durum, İsveç'in NATO üyeliğiyle ilgili stratejik ve diplomatik bir adımın, Türkiye'nin de dahil olduğu ülkelerin onayını alarak gerçekleştirildiğini ifade etmektedir.

Ambargolar Kaldırıldı

Türkiye Cumhuriyeti Hükümet Sözcüsü İbrahim Kalın, İsveç'in NATO üyeliği ile ilgili olarak, ülkenin terörle mücadele, askeri malzeme satışları ve savunma sanayi iş birliği gibi konularda müttefik ülkelerle dayanışma içinde hareket etme hususunda kaygılarını dile getirdi. Kalın, İsveç'in geçmişte PKK varlığı ve faaliyetleri ile FETÖ unsurlarının ülkede yerleşmesine dikkat çekti.

Oktay, İsveç'in NATO üyeliğini sorgulayarak, terörle mücadelede etkin bir rol oynayıp oynamayacağını ve müttefik ülkelerle dayanışma ruhuna uyup uymayacağını vurguladı. Özellikle PKK ve FETÖ'nün Avrupa'da etkin olduğunu belirten Oktay, İsveç'in terör örgütlerine karşı mücadelede daha etkin olabilmesi için anayasa ve yasalarında değişikliklere gittiğini ifade etti.

Editör: Berkan Yıldırım