İnsan Vücudunun En Kirli Yeri Açıklandı

Bilim insanları insan vücudunun hangi bölgesinin en kirli olduğunu açıkladı. Uzmanlar, vücutta özellikle zor temizlenen ve günlük hayatta sık sık unutulan bir bölgenin, birçok bakteri türüne ev sahipliği yaptığını belirtti. İşte o bölge ve temizliği hakkında dikkat çekici bilgiler.

Türkiye’de 3 Farklı Virüs Hayatı Kabusa Çevirdi Türkiye’de 3 Farklı Virüs Hayatı Kabusa Çevirdi

Göbek Deliği Neden Bu Kadar Kirli?

Çalışmalar, insan vücudundaki en kirli yerin göbek deliği olduğunu ortaya koydu. Kuzey Karolina Eyalet Üniversitesi’nden Profesör Rob Dunn liderliğindeki bir ekip, göbek deliğinde yapılan analizlerde 2,368 çeşit farklı bakteri türünün yaşadığını keşfetti. Günlük temizlik rutinlerinde çoğunlukla göz ardı edilen göbek deliği, ter ve kir nedeniyle mikroorganizmalar için bir üreme alanına dönüşebiliyor.

Göbek Deliği Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Göbek deliği, vücudun diğer bölgelerine göre temizlemesi daha zor olan bir bölgedir. Uzmanlar, göbek deliğini etkin bir şekilde temizlemenin en iyi yolunun tuzlu su kullanmak olduğunu belirtiyor. Tuzlu su, mikropların üremesini engelleyici özelliklere sahiptir. Eğer göbek deliği içe doğru gömükse, temizliği daha dikkatli ve detaylı yapılmalıdır. Kokunun önüne geçmek için de haftada bir kez tuzlu su ile temizlik yapılması önerilir. Alkol de alternatif bir temizleyici olarak kullanılabilir. Ancak göbek deliğiniz çıkık ise temizliği biraz daha kolaydır. Yine de düzenli temizlik, olası sağlık sorunlarını önlemek için önemlidir.

Editör: Zeki Ersin Yıldırım