Türkiye’de bazı dönemlerde potansiyeli olan ilçeler il statüsüne çevriliyor. Bazı ilçelerde potansiyelin artmasıyla birlikte vatandaşlar yaşadıkları ilçelerin il statüsüne çevrilip çevrilmeyeceğini merak etmeye başladı. Gündemin bu doğrultuda değişmesi sonucunda ise 67 ilçenin potansiyelinin olduğu açıklandı. Peki bu ilçelerden hangilerinin il olması bekleniyor?

Bu 67 İlçenin İl Olması Bekleniyor

Bazı faktörler ilçelerin il statüsüne çevrilmesinde etkili olmaktadır. Haritadaki konum, yüzölçümü, ekonomik koşullar, nüfus, tarım özellikleri ve sanayii kolları gibi faktörler göz önünde bulundurularak ilçelerin potansiyelleri tespit ediliyor.

Bu ilçeler daha sonra çevresindeki iller ile karşılaştırılıyor. Eğer ilçelerin konumları diğer illerin merkezlerine çok yakın değilse ve çevresinde kendisine katılabilecek ilçeler mevcutsa ilçenin il olup olmaması tartışılabiliyor.

Geçtiğimiz günlerde ilçelerin ile çevrilmesi ile ilgili gündem oluştu. Ardından Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Okan Hançer konu ile ilgili çalışma başlattı. Bu çalışma sonucunda ise şu ilçeler potansiyel olarak açıklandı;

Lüleburgaz, Çerkezköy, Silivri, Çorlu, Büyükçekmece, Tuzla, Kapaklı, Gebze, Çayırova, Darıca, Ereğli, Bandırma, Mustafakemalpaşa, İnegöl, Tavşanlı, Edremit, Bergama, Soma, Aliağa, Akhisar, Salihli, Torbalı, Ödemiş, Nazilli, Alaşehir, Söke, Kuşadası, Milas, Bodrum, Fethiye, Serik, Manavgat, Alanya, Polatlı, Ereğli, Erdemli, Silifke, Kozan, Kadirli, Ceyhan, Dörtyol, İskenderun, Kırıkhan, Arsuz, Reyhanlı, Elbistan, Kahta, Siverek, Viranşehir, Suruç, Ergani, Akçakale, Nizip, Bismil, Midyat, Nusaybin, Cizre, Silopi, Yüksekova, Erciş, Patnos, Doğubayazıt, Fatsa, Ünye, Erbaa, Bafra, Çarşamba…

İlçelerin ile çevrilme süreci oldukça zaman alıcı bir süreçtir. Öncelikle Cumhurbaşkanlığı ve İç İşleri tarafından bölgede inceleme başlatılır. Bölgenin sosyolojik, ekonomik, demografik ve diğer önemli faktörler incelendikten sonra ilçenin ile döndürülmesi kararı alınır. Şu an için herhangi bir ilçenin ile döndürülmesi ile ilgili bir karar bulunmuyor.

Editör: Zeki Ersin Yıldırım