İkinci Emeklilik Fırsatı: Yeni Yasa Tasarısı ile Emekli Olacaklar!

Türkiye'deki emeklilik sistemine getirilen son değişikliklerle, birçok vatandaş için emeklilik kapıları yeniden aralanıyor. Özellikle "İkinci Emeklilik Yasası" olarak adlandırılan bu yeni düzenleme, emeklilik şartlarını yerine getiremeyenler için umut ışığı olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayına sunulan bu yasa tasarısı, kabul edilirse, birçok kişiyi memnun edecek bir emeklilik müjdesi niteliğinde.

Yeni Düzenlemeyle Emeklilik Kolaylaşıyor

Bir süredir gündemde olan ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) olarak bilinen vatandaşlar için getirilen ilk düzenleme, yaş şartını tamamen ortadan kaldırırken, prim gün sayısı şartını korumuştu. Ancak bu durum, Bağkur kapsamında olan ve gerekli 9000 prim gününü tamamlayamayan yaklaşık bir milyon kişiyi kapsam dışı bırakmıştı. Şimdi gelen ikinci düzenleme ile bu kişiler için de emeklilik yolunu açacak yeni bir düzenleme yapılmak üzere. Bu düzenleme ile 9000 gün olan prim gün sayısı 7200 güne indirilerek daha fazla kişinin emeklilik hakkından yararlanması hedefleniyor.

Yıl Sonu Dolar Kuru Tahminleri: Aralık'ta O Rakamı Görebilecek mi? Yıl Sonu Dolar Kuru Tahminleri: Aralık'ta O Rakamı Görebilecek mi?

Emeklilik İçin Yeni Kapılar

Yeni yasa tasarısı onaylandığında ve yürürlüğe girdiğinde, prim günü 7200'ü geçen ancak 9000 günü tamamlayamamış yaklaşık bir milyon kişiye emeklilik imkanı sunulacak. Ayrıca, 7200 gün primi tamamlamış olan Bağkur sigortalıları da, yaş şartlarını tamamlamaları halinde emeklilik haklarına kavuşacak. Yasa, Meclis'ten geçip Cumhurbaşkanı'nın onayını aldıktan sonra Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek ve bu kişiler için emeklilik süreci başlatılacak. Böylece, yasa yürürlüğe girdiği anda Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) başvuruda bulunan vatandaşlar, emeklilik işlemlerini tamamlayarak aylıklarına bağlanacaklar.

Kaynak: Haber Merkezi