BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, İzmir'de Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından düzenlenen bir etkinlikte üniversite öğrencileriyle gerçekleştirdiği etkileşimli söyleşide önemli açıklamalarda bulundu. Bayraktar, şu ifadeleri kullandı: "Kızılelma, havacılık muharebesinin geleceği. Bizim oyun kurucu olduğumuzu müjdeleyen uçuş 2022'de geldi. Sonrasında da dünya havacılık tarihine damgasını vuracak uçuşlar gerçekleşti."

Selçuk Bayraktar'ın bu sözleri, Türkiye'nin havacılık alanındaki başarılarını vurgularken, özellikle yerli ve milli teknolojiye olan vurgusunu da yansıtmaktadır. Gençlerle gerçekleştirdiği interaktif söyleşi, öğrencilerin geleceğe dair ilham alabilecekleri ve motivasyon kazanabilecekleri bir platform sunmuş görünmektedir.

“Tüm Hava Araçları İnsansız Olacak”

Selçuk Bayraktar, konuşmasında milli insansız hava araçlarının temelini oluşturan gelişmeleri anlatarak şunları söyledi: "Bizim ürettiğimiz milli insansız hava araçlarının temelini bu oluşturuyor. Cumhuriyet'in ilk yıllarında atılımın maalesef önünün kesildiğini görüyoruz. 2004'te Türkiye'nin ilk milli güdüm sistemini yürüten sistem uçtu. Bizi bağımsız kılacak elektronikleri maalesef geliştirmiyorduk. Adım adım uçağın büyüdüğünü görüyorsunuz. 2009'da Bayraktar TB2'nin bir ufak versiyonu Bayraktar TB1 üretildi. Bayraktar TB2 650 kiloydu. Akıncı ise 6 ton. 6 kilodan 20 senede 6 tona varan macerayı görüyorsunuz. Ufacık maket uçak 2004'te uçuyor."

Selçuk Bayraktar'ın anlattığı bu gelişmeler, Türkiye'nin savunma sanayiindeki ilerlemeleri ve yerli teknoloji üretimindeki başarıları vurguluyor. Özellikle insansız hava araçları alanında elde edilen başarılar, Türkiye'nin savunma yeteneklerini güçlendirmekte ve uluslararası arenada da tanınmış bir konumda olmasını sağlamaktadır.

Editör: Berkan Yıldırım