Gazze'deki Hava Saldırıları: Filistin Sağlık Bakanlığı Açıklamasına Göre 198 Kişi Hayatını Kaybetti

Gazze'de devam eden çatışmalar uluslararası alanda büyük bir yankı uyandırıyor. İsrail ile Filistin arasındaki çatışma her geçen gün yeni boyutlar kazanırken, son bilgilere göre Gazze'de ölü sayısı artıyor.

Saldırıların Bilançosu: Gazze'de Artan Can Kayıpları

Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamaya göre, İsrail'in Gazze'ye yönelik düzenlediği hava saldırılarında 198 kişi hayatını kaybetti. Bu saldırılar sonucu ayrıca 1.610'dan fazla kişi yaralandı. Bu saldırılar, Hamas'ın İsrail'e roket saldırısı gerçekleştirmesinin ardından başladı. Ancak bu durumun sadece Gazze'deki can kaybıyla sınırlı olmadığını belirtmek gerekiyor. İsrail'in resmi acil yardım kuruluşu olan Kızılkalkan (Magen David Adom), Hamas'ın Gazze'den İsrail'e yönelik roket saldırılarının İsrail'de 70 kişinin ölümüne sebep olduğunu duyurdu.

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog'dan Açıklamalar

Olaylarla ilgili İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog da bir açıklama yaptı. Herzog, Hamas'ın gerçek niyetini ortaya koyduğunu ifade ederek, "Bugün Hamas'ın gerçek yüzünü gördük. Tek amacı Gazze'de yaşayan ve suçu olmayan erkekleri, kadınları ve çocukları soğukkanlılıkla öldürmek olan bir terörist ordu" şeklinde konuştu. Herzog, uluslararası toplumu Hamas'ı kınamaya davet ederken, İsrail'in haklı mücadelesine destek çağrısında bulundu.

İran'dan Hamas'a Destek

Diğer yandan İran, Hamas'a yönelik destek mesajları verdi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kanani, Hamas'ın kullanmış olduğu savaş taktiklerine değinerek, Filistin halkının İsrail işgalciler karşısındaki güvenini vurguladı. İran meclisinde "İsrail'e ölüm" sloganlarının atıldığı görüntüler ise uluslararası medyada geniş yer buldu.

NATO'dan Hamas'a Tepki

Bu olaylar karşısında NATO'dan da bir açıklama geldi. NATO, Hamas'ın İsrail'e yönelik saldırılarını kınadı. NATO Sözcüsü Dylan White, terörizmin özgür toplumlar için büyük bir tehdit olduğunu vurgulayarak, İsrail'in kendini savunma hakkına dikkat çekti.

Editör: Zeki Ersin Yıldırım