Vatandaşlar, Değirmendere-İzmit şehir içi otobüs seferleri ile ilgili yaşadıkları sorunları detaylı bir şekilde ifade etti. Şikayetlerini sıralayan vatandaşlar, normalde otobüslerin Değirmendere Yüzbaşılar durağından kalkarak, Değirmendere Çınarlık Meydanı istikametinden ve Değirmendere'nin çıkışındaki Kurtuluş Siteleri mevkiinden İzmit yönüne dönüş yaparak devam etmesi gerektiğini belirttiler. Ancak, son zamanlarda yaşanan bir değişiklik nedeniyle İzmit'ten gelen Değirmendere otobüslerinin, bir seferi son durak olarak Kurtuluş Sitesi karşısında bulunan durakta durduğunu ve ardından bir sonraki seferin Değirmendere-Kurtuluş mevkiinden dönüş yaparak Yalı Mahallesi altgeçidinden geçerek, Çınarlık Meydanı istikametine dönüş yaparak Yüzbaşılar Durağı'nda durduğunu ifade ettiler.

Bu durumun, otobüs güzergahlarındaki normal akışa aykırı bir şekilde gerçekleştiğini dile getiren vatandaşlar, bu değişiklik nedeniyle seyahat planlamalarının aksadığını ve zaman kayıplarına yol açtığını ifade etti. Vatandaşlar, bu konuda yapılan değişikliklerin neden kaynaklandığını ve eski güzergahın neden terk edildiğini anlamak istediklerini belirtirken, konuyla ilgili bir çözüm bulunması talebinde bulundular. Bu bağlamda, otobüs seferlerindeki düzenlemelerin, vatandaşların günlük yaşamlarını olumsuz etkilememesi ve toplu taşıma hizmetinin sağlıklı bir şekilde sunulabilmesi adına yeniden gözden geçirilmesi gerektiği vurgulandı.

“Paramızla Rezil Oluyoruz”

Bu uygulama, 1990'lı yıllarda hayata geçirilmiş olup o dönemde nüfus yoğunluğu günümüzdekine kıyasla daha düşük olduğu için varlığını sürdürmekteydi. Ayrıca, o dönemde Değirmendere otobüsleri doğrudan İzmit'e gitmediği için, İzmit'e ulaşmak isteyen vatandaşlar Dörtyol Durağı'na yürümek ve buradan geçen Karamürsel otobüslerine binmek zorunda kalıyorlardı. Ancak, günümüzdeki nüfus yoğunluğu ve artan ulaşım talepleri, bu eski uygulamanın güncelliğini yitirdiğini göstermektedir.

Başiskele Adayı Anıl Acurman’ın Adaylığı Düşürüldü Başiskele Adayı Anıl Acurman’ın Adaylığı Düşürüldü

Ekonomik zorluklarla birlikte günümüzde Değirmendere-İzmit ve İzmit-Değirmendere ulaşım ücretinin 21.50 TL olmasına rağmen, bu eski uygulamanın devam etmesi ve saat başlarında Değirmendere Çınarlık Meydanı'ndan İzmit arabalarının geçmesi, vatandaşların paralarıyla rezil olmalarına neden olmaktadır. Bu durum, hem maddi açıdan vatandaşların ekonomik yükünü artırmakta hem de ulaşım hizmetlerinde modern taleplere uygun bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır.

Editör: Berkan Yıldırım