Borsa İstanbul'un son dönemdeki hareketliliği gözlerden kaçmıyor. Son bir ayda borsaya katılan 1 milyon 158 bin yeni yatırımcının yanı sıra halka arzlara olan ilgi de artış gösteriyor.

Borsa İstanbul'da Halka Arzlara İlgi Artıyor

Son aylarda borsada halka arz yoğunluğu dikkat çekici bir şekilde artış gösteriyor. Bu yılın başından itibaren halka açılan şirket sayısı 36'ya ulaştı ve 54 şirket de sırasını bekliyor. Yatırımcıların halka arzlara olan bu yoğun ilgisi borsada yatırımcı sayısının rekor seviyeye ulaşmasına neden oldu.

Yatırımcı Sayısında Rekor Artış

2022 yılında Borsa İstanbul'da toplam 41 şirketin halka arz edildiğini göz önünde bulundurduğumuzda, bu yılın sadece 8,5 aylık sürecinde 36 şirketin halka arz edilmesi oldukça dikkat çekici. Bu hızla devam eden halka arzlar sonucunda borsada işlem gören toplam şirket sayısı 628'e yükseldi. NTV'nin aktardığına göre, geçtiğimiz ay içerisinde borsaya tam 1 milyon 158 bin yeni yatırımcı katıldı. Halka arz olan şirketlerin hisseleri, işlem görmeye başladığı ilk günlerde tavan fiyatlarla alıcı buluyor.

Uzmanlardan Yatırımcılara Uyarılar

Uzmanlar, borsada yaşanan bu hareketliliğe rağmen yatırımcıları temkinli olmaya çağırıyor. Halka arzın, şirketler için alternatif bir finans kaynağı olarak değerlendirilmesinin altını çizen Aracı Kurum Araştırma Müdürü Onurcan Bal, "Son dönemde halka arz, hem şirketler hem yatırımcılar için cazip hale geldi." açıklamasında bulundu. Bal, ayrıca yatırımcı sayısındaki artışın en büyük nedenlerinden birinin halka arzlara olan yoğun ilgi olduğunu belirtti.

Bal, şirketlerin halka arz sürecinde detaylı bir çalışma yürütüldüğünü ve bu çalışma sonucunda bir değerleme yapıldığını dile getirdi. Ancak bazı şirketlerin halka arz sonrası hisse fiyatlarının beklenenden çok daha fazla arttığına dikkat çekerek, bu tür fiyat hareketlerinin temel veya teknik açıdan yorumlanmasının zor olduğunu belirtti.

SPK Onayı Bekleyen Şirketler

Halka arz sürecinin popülerliği devam ederken, şu an için Sermaye Piyasası Kurulu'ndan (SPK) onay bekleyen tam 54 şirket bulunmaktadır.

Editör: Zeki Ersin Yıldırım