Bel soğukluğu, cinsel birleşme yoluyla bulaşan bir bakteriyel enfeksiyondur. Bu enfeksiyon erkeklerde genellikle idrar yolunda sorunlara yol açar, ancak kadınlarda idrar yolu, rahim boynu veya her ikisinde de enfeksiyona neden olabilir. Ayrıca rektum, anüs, boğaz ve pelvik organlarda da enfeksiyon görülebilir. Nadiren, gözlerde enfeksiyon oluşturabilir. Bel soğukluğu, hızlı bir şekilde tedavi edilirse genellikle sorun yaratmaz. Ancak tedavi ihmal edilirse ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Bel Soğukluğu Nedenleri

Bel soğukluğuna, belirli bir bakteri türü neden olur. Bu enfeksiyon genellikle cinsel temas sırasında bulaşır, bu nedenle vajinal, anal veya oral seks sırasında kişiden kişiye geçebilir. Enfeksiyon, semptomlar görünse de görünmese de herhangi bir zamanda bulaşabilir. Bel soğukluğu bakterisi, tedavi tamamlanana kadar bulaşıcıdır. Bu nedenle bir kez bel soğukluğuna yakalandıysanız, gelecekte tekrar enfekte olabilirsiniz.

Bel Soğukluğu Semptomları

Genellikle (özellikle kadınlarda) bel soğukluğu hiçbir semptom ortaya çıkarmaz, bu da sıkça görülen bir durumdur. Semptomların ortaya çıkması ile bakterinin alınması arasındaki süre genellikle 2-5 gün sürer, ancak bazen semptomlar 30 gün boyunca görülmeyebilir. Ayrıca, bel soğukluğu semptomları enfeksiyonun vücudun farklı bölgelerine yayılmasına kadar ortaya çıkmayabilir.

Kadınlarda Bel Soğukluğu Semptomları

Kadınlarda bel soğukluğunun ilk belirtileri genellikle idrar yolu enfeksiyonu veya vajinal enfeksiyon ile karıştırılabilir. Kadınlarda görülebilecek semptomlar şunlar olabilir:

-          İdrar sırasında ağrı ve sık idrara çıkma

-          Anal kaşıntı, rahatsızlık, kanama veya akıntı

-          Anormal vajinal akıntı

-          Cinsel ilişki sonrası veya adet dönemi dışında beklenmedik vajinal kanamalar

-          Genital kaşıntı

Erkeklerde Bel Soğukluğu Semptomları

Erkeklerde bel soğukluğu semptomları genellikle daha belirgindir, ancak bazı erkeklerde semptomlar hafif olabilir ve fark edilmeyebilir. Erkeklerde görülen semptomlar şunlar olabilir:

-          Penisten anormal akıntı (başlangıçta temiz ancak sonra sarı, kremsi ve bazen kan içeren akıntı)

-          İdrar sırasında acı ve sık idrara çıkma

-          Anal kaşıntı, rahatsızlık, kanama veya akıntı

-          Boğaz ağrısı (nadir)

-          Gözlerde kızarıklık (nadir)

Editör: Berkan Yıldırım