Ticaret Bakanı Ömer Bolat, otomobil almayı planlayan tüketicilere yönelik kritik açıklamalarda bulundu. Bakan, sıfır ve ikinci el otomobil piyasasındaki son duruma ve yeni uygulanacak düzenlemelere dair bilgiler paylaştı.

Otomobil Piyasasında Son Gelişmeler

Bakan Bolat'ın Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç ve federasyon temsilcileriyle gerçekleştirdiği toplantı sonrasında ortaya çıkan bilgilere göre, otomotiv sektöründeki sahte ilan problemine karşı ciddi adımlar atıldı. Bu adımların piyasayı büyük ölçüde normalleştirdiği ve fiyatlarda yüzde 15'e varan düşüşler sağladığı belirtildi. Sıfır araç satışlarında ise yüzde 10 ila 20 arasında indirim kampanyalarının gözlemlendiği ifade edildi. Bakan Bolat, rekabetin artışıyla birlikte fiyat düşüşlerinin devamını beklediklerini belirtti.

Sahte İlanlara Karşı Sıkı Önlemler

Bakanlık, sahte ilanların piyasayı olumsuz etkilemesine karşı yeni düzenlemeler getiriyor. Bakan Bolat, 1 Kasım itibarıyla bu konuda cezai işlemlerin devreye gireceğini açıkladı. İlan siteleri ve sosyal medya platformlarının sahte ilan yayınlamaları durumunda sorumlu tutulacağını belirtti.

"Al-Sat" Faaliyetlerine Yeni Yönetmelik

Bakan Bolat, ikinci el otomobil piyasasında "al-sat" yapanların piyasada dengesizlik yaratan faaliyetlerine karşı bir yönetmelik hazırlığında olduklarını paylaştı. Bu yıl sonuna kadar geçerli olacak olan ikinci el otomobil fiyatlarıyla ilgili yasaklamaların ardından, bu yeni yönetmelikle piyasanın daha sağlıklı bir rekabet ortamına kavuşması hedefleniyor.

Editör: Zeki Ersin Yıldırım