Otomobil Satışlarında Tarihi Rekor

Eylül ayında otomobil ve hafif ticari araç pazarı, geçen yıla oranla %55,9 artarak 96.793 adetle tarihi bir rekor kırdı. Bu başarılı rakamın ardında otomobil satışlarının bir önceki yıla kıyasla %76,7 artarak 78.971 adede, hafif ticari araç satışlarının da %2,4'lük bir artışla 17.822'ye ulaşması yatıyor. Bu verilere ek olarak, son on yılın Eylül ayı ortalama satış rakamlarına göre otomobil ve hafif ticari araç satışlarında %58,1, otomobil satışlarında %69,3 ve hafif ticari araç satışlarında %22,1’lik bir artış gözlemlendi.

Vergi Oranları ve Otomobil Pazarı

2023 yılının Ocak-Eylül dönemine baktığımızda, otomobil pazarının %88,9'u vergi avantajı sağlayan A, B ve C segmenti araçlardan oluştu. C segmenti otomobiller bu pastadan %55,3 ile 368.503 adetle en büyük payı alırken, B segmenti otomobiller 217.978 adetle %32,7 ile takip etti.

Araba Fiyatları Neden Azaldı?

Araç almayı planlayan vatandaşlar, yüksek fiyatlar karşısında farklı yatırım araçlarına yöneldi. Birçok kişi, bir milyon TL'sini araba almak yerine, yüksek faiz getirisi olan TL mevduat hesaplarına yatırdı. Kredi faizlerinin artması, otomobil kredisi çekme cazibesini azalttı. Bununla birlikte, birçok yatırımcı, araçlarını satarak paralarını faize yatırdı ve bu, galericilerde araç birikimine yol açtı. Piyasada oluşan bu arz fazlası, otomobil fiyatlarının gerilemesine ve dolayısıyla satışların artmasına neden oldu.

Değişen Parçalar ve İkinci El Fiyatları

İkinci el otomobil piyasasında, araçta daha önce herhangi bir parça değişimi olup olmadığı büyük önem taşıyor. Alıcılar için bir araçta parça değişimi, aracın kusurlu olduğunu düşündürebiliyor. Ancak uzmanlara göre, orijinal parça değişimi, aracın fiyatına etki edecek bir durum olarak görülmemeli.

Editör: Zeki Ersin Yıldırım