Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in İngiltere ziyareti, beklenmeyen bir gelişmeyle gölgelendi. Başbakan Rishi Sunak ile yapılması planlanan görüşme, Elgin Mermerleri konusundaki bir anlaşmazlık nedeniyle son anda iptal edildi. Yunan basını ise bu ani iptali, Türkiye'nin Eurofighter uçaklarına olan ilgisine bağlamaktadır.

İngiltere Başbakanı Sunak'ın, Miçotakis ile gerçekleştirmeyi planladığı görüşme, Parthenon Heykelleri konusundaki hassasiyetler nedeniyle gergin bir atmosferde gerçekleşecekti. Ancak Sunak'ın ofisinden yapılan açıklamada, Miçotakis'in ziyareti sırasında Parthenon Heykelleri meselesini gündeme getirmeme taahhüdü aldıkları belirtilerek, iptal kararının bu güvence eksikliği nedeniyle alındığı ifade edildi.

Yunan Basını Detayları Paylaştı

SL Press gazetesi yazarlarından Michas Zacharias, Rishi Sunak'ın görüşmeyi iptal etmesine dair yaptığı haberde çarpıcı ifadeler kullanarak konuyu ele aldı. Zacharias, Sunak'ın kökeninin Hintli olmasıyla bağlantılı olarak, "Rishi Sunak, kökeni itibariyle Hintli biri. O İngiltere İmparatorluğu'nun eski politikalarını yani sömürgeciliği tekrar uyguluyor" ifadelerini kullanarak, görüşmenin politik bir boyut taşıdığına vurgu yaptı.

Kamil Uysal Yaşamını Yitirdi Kamil Uysal Yaşamını Yitirdi

Ayrıca, Zacharias'ın haberinde dikkat çeken bir diğer başlık da "Mermerlerin arasından Eurofighter uçakları seçilebiliyor" oldu. Bu başlık, Elgin Mermerleri konusundaki anlaşmazlığın ötesinde, diplomatik ilişkilerdeki çekişmelerin bir sonucu olarak Eurofighter uçaklarına atıfta bulunarak olayın derinliklerine dair bir spekülasyon içerdiği izlenimini verdi.

Editör: Berkan Yıldırım