Kripto para piyasaları, ekonomik arenada yaşanacak önemli olaylara karşı hazırlıklı bir şekilde yeni haftaya adım atmış bulunuyor. Bu olaylar arasında belki de en kritik olanı, küresel finansal çevrelerin dikkatle beklediği Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Federal Rezerv'in (Fed) yapacağı faiz oranı açıklaması.

Kripto Piyasalarında Haftanın Başlangıcı

Yeni haftanın ilk işlem gününde, Asya piyasalarından gelen alım hareketleri ile kripto paralar, ufak çaplı bir yükseliş trendi sergiledi. Ancak bu hareket, hafta sonunda yaşanan değer kayıplarını telafi edici nitelikte olmadığı için, kripto piyasasının genelinde yatay bir hareketin hakim olduğunu söylemek yanıltıcı olmaz.

Fed Faiz Oranı Açıklamasına Odaklanma

Fed'in bu hafta yapacağı faiz oranı açıklaması, 20 Eylül Çarşamba günü saat 21.00'de TSİ'ye göre gerçekleşecek. Piyasa analistleri ve yatırımcılar, bu ay için faiz oranlarında bir değişiklik beklemiyorlar. Fakat, bu beklentinin ötesinde, Fed Başkanı Jerome Powell'ın geleceğe dair sunacağı ekonomik öngörüler, kripto piyasa dinamikleri için belirleyici olabilir.

Riskli Varlık Piyasalarında Baskı ve Diğer Ekonomik Gelişmeler

Fed'in, faiz oranlarını uzun vadede yüksek seviyelerde tutma olasılığı, kripto dahil riskli varlık piyasalarında baskı oluşturuyor. Ayrıca bu hafta, Euro Bölgesi'nde açıklanacak enflasyon oranı ve ABD'de inşaat ile konut verileri gibi ekonomik göstergeler de piyasaların gündeminde. Ancak bu verilerin, kripto paralar üzerinde sınırlı etki yaratacağı genel kanı arasında.

Kripto Piyasalarının Mevcut Durumu

Bu hafta, kripto para piyasasının toplam değeri, yatay bir başlangıçla 1,06 trilyon dolar olarak kaydedildi. Bitcoin ve Ethereum'daki hareketler de dikkat çekerken, son 24 saatte %5 oranında değer kazanan Chainlink (LINK) ve geçtiğimiz hafta %40 artış gösterip bu haftaya %3'lük bir düşüşle başlayan Toncoin (TON) piyasada öne çıkan kripto paralar arasında.

Editör: Zeki Ersin Yıldırım