Türkiye genelinde ekmek fiyatları güncellenmeye devam ediyor. Bu sefer ekmek zammı haberi Kocaeli’nden geldi. Ekmek de dahil olmak üzere bütün unlu mamullerde fiyatlara zam yapıldı. Ayrıntılar haberimizin devamında…

Kocaeli’nde Unlu Mamullere Yeni Fiyat Güncellemesi Geldi

Türkiye’de son birkaç aydır zam haberleri peş peşe geliyor. Özellikle cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra birçok kalemde yeni fiyat güncellemeleri yapıldı.

Zamların birden fazla sektörü etkilemesi nedeniyle ürünlere gelen zam oranları da geçmişe oranla daha fazla oldu. Özellikle akaryakıt, vergi, su, elektrik ve benzeri alanlardaki zamlar ürün fiyatlarının %50’yi aşan oranlarda artmasına neden oldu.

Son zamlar en çok unlu mamulleri etkiledi. Ekmek üretiminde ve dağıtımında önemli yere sahip olan su, elektrik, un, maaş, vergi ve akaryakıt kalemlerine aynı anda zam gelmesi sebebiyle başta ekmek olmak üzere bütün unlu mamul çeşitlerine yeni zamlar geldi.

Son ekmek zammı haberi ise Kocaeli’nden geldi. Kocaeli Fırıncılar Odası tarafından teklif edilen %50 zam, KESOB tarafından kabul edildi. Fırıncılar Odası bu kabulden sonra unlu mamullere zam yaptı.

Kocaeli’nde ekmek fiyatları an itibariyle 5 TL’den 7.5 TL’ye yükseldi. Ekmekler 210 gram olarak üretilmeye devam edecek.

Kocaeli’nde aynı zamanda simit fiyatlarına da güncelleme geldi. İnsanların tükettiği önemli besinlerden biri olan simit 100 gram olarak üretilecek ve 10 TL’den satışa sunulacak.

Ekmek fiyatları yalnızca fırınlarda zamlanmadı. Aynı zamanda halk ekmek büfelerinde satılan ekmeklerin fiyatları da güncellendi. Artık Kocaeli’nde halk ekmek büfeleri ekmeği 5 TL’den satacak. Halk ekmek büfelerinin sattığı ekmekler 210 gram olacak.

En çok öne çıkan zamlar ekmek ve simitlerdeki güncellemelerdi. Bunun yanı sıra fırınlarda üretilen diğer unlu mamullerin tamamına zam yapıldı.

Vatandaşlar Kocaeli’ndeki Zam Gelişmesine Tepkili

Kocaeli Fırıncılar Odası tarafından yapılan bu zamlar sonrasında vatandaşlar tepkilerini dile getirmeye başladı. Vatandaşlar bu ekmek zamlarının çok fazla olduğunu ve geçim maliyetlerinin daha da artacağını söylüyor.

Örneğin 4 kişilik bir aile ayda ortalama 150 adet ekmek tüketiyor. Eski fiyatlarla bu aylık 750 TL’lik bir maliyet anlamına geliyordu. Ancak yeni zamlarla birlikte aynı aile 210 gram ekmek için ayda 1.125 TL ödeme yapacak.

Bu zam özellikle emeklileri ve asgari ücret ile geçinmek zorunda olan dar gelirli aileleri zorlayacak. Maaşlarının neredeyse 10’da 1’ini sadece ekmeğe vermek zorunda kalacak olan aileler tüketmesi gereken ekmek miktarını da azaltmayı düşünüyor.

Editör: Zeki Ersin Yıldırım