Operasyonların Detayları ve Sonuçları

Kocaeli’de gerçekleştirilen yoğun operasyonlar neticesinde son bir haftada 171 kişi yakalandı. Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, 18-24 Eylül tarihleri arasında düzenlenen operasyonlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bu süre zarfında uyuşturucu ile mücadelenin yanı sıra, terör, kaçakçılık ve düzensiz göçle de etkin bir mücadele yürütüldü. Yapılan 135 uyuşturucu operasyonunda 171 kişi yakalanırken, bunlardan 166 kişi işlemlerinin ardından serbest bırakıldı, 5 kişi ise tutuklandı. Operasyonlarda çeşitli uyuşturucu maddeler ele geçirildi.

Yavuz’un açıklamalarına göre, bu dönemde gerçekleştirilen terörle mücadele kapsamındaki 8 operasyonda 7 kişi gözaltına alındı ve bu kişilerin tamamı serbest bırakıldı. Ayrıca, kaçakçılıkla mücadele kapsamında düzenlenen 14 operasyonda ise 15 kişi gözaltına alındı ve bu kişiler de serbest bırakıldı.

Uyuşturucu ile Mücadelede Ele Geçirilenler

Yapılan uyuşturucu operasyonlarında, 7 kilo 495 gram esrar, 3 gram eroin, 182 gram metamfetamin, 567 gram sentetik kannabinoid (bonzai), 199 adet kök kenevir, 8 adet ecstasy ve 109 adet sentetik ecza ele geçirildi. Güvenlik güçleri, bu operasyonlarla birlikte bölgedeki uyuşturucu ticaretine büyük bir darbe vurmuştur.

Diğer Kontroller ve Ele Geçirilenler

Aynı dönem içerisinde, güvenlik güçleri tarafından yapılan GBT kontrollerinde 600 kişi gözaltına alındı, bunlardan 565 kişi serbest bırakılırken, çeşitli suçlardan arandığı tespit edilen 32 kişi tutuklandı. Yapılan araç kontrollerinde ise, 7 bin 894 araca işlem yapıldı, 665 araç trafikten men edildi ve 124 kişinin sürücü belgesine el konuldu. Silah kontrolü kapsamında 30 tabanca, 8 kurusıkı tabanca, 6 av tüfeği ve 6 adet kesici alet ele geçirildi. Düzensiz göçle mücadelede ise, 125 kişi yakalandı ve 48 kişi sınır dışı edildi.

Editör: Zeki Ersin Yıldırım