Kuzey Anadolu Fay hattı üzerinde yer alan Kocaeli, Türkiye’deki deprem riski açısından en tehlikeli yerler arasında yer alıyor. Peki olası bir büyük depremde Kocaeli neler yaşayacak? Deprem uzmanları olası Kocaeli depremi konusunda neler söylüyor? İşte detaylar…

Kocaeli Depremi’nin Senaryosu Açıklandı

Kocaeli Türkiye’nin ve dünyanın en tehlikeli fay hatlarından birinin üzerinde yer alıyor. Kentin bulunduğu yer ise fay hattının en riskli ve aktif kolu. Bütün bunlar Kocaeli’nin önemli bir deprem alanı olmasına neden oluyor.

17 Ağustos 1999 sabahında 7.6 ile sallanan Kocaeli hafızalara kazınan görüntülere sebep olmuştu. 20 bin insana yakın can kaybının olduğu depremin etkisi yıllarca hissedildi. Yakın tarihlerde yaşanan depremler de Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğini defalarca kez hatırlattı.

Son yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından gözler İstanbul ve Kocaeli’ne çevrildi. Uzmanlar belirli periyotlarla bu bölgelerde deprem olduğunu ve kentin bulunduğu yerdeki fay hatlarında aktivitenin arttığını birçok kez açıkladı. Bu açıklamaların sonrasında bilinçli vatandaşlar Kocaeli’ndeki bir depremde hasarın ne boyutta olacağını ve deprem büyüklüğünün kaç şiddetinde olacağını merak etmeye başladı.

Uzmanlar Kocaeli ve civarında önümüzdeki 30 sene içerisinde büyük bir depremin meydana gelebileceğini dile getiriyor. Yapılan senaryolarda bölgedeki fay hattının 7.1 ila 7.6 şiddetinde deprem üretebileceği tespit edildi. Bölgedeki konutların eski tarihli olması ve zeminin yumuşak olması sebebiyle de hiçbir önlem alınmazsa en az 5 bin kişinin hayatını kaybedebileceği tahmin ediliyor. Uzmanlara göre can kayıpları bölgede yoğunlaşsa da çevre illerde de meydana gelecek.

Raporları açıklayan uzmanlar bir kez daha bölge vatandaşlarını ve yöneticileri uyardı. Eskimiş ve depreme dayanıklı olmayan evlerin derhal yıkılması gerektiğini vurgulayan uzmanlar aynı zamanda kentsel dönüşüm için uyarılarda bulundu.

Uzmanlara göre depremde can kaybını azaltmanın en önemli yollarından biri de bölgede ikamet eden vatandaşları bilgilendirmek. Deprem öncesinde, deprem anında ve deprem sonrasında yapmaları gerekenler hakkında bilgilendirilen halkın daha iyi bir şekilde korunacağı vurgulandı. Bunun için de yerel yönetime ve bakanlıklara uyarıda bulunuldu.

Editör: Zeki Ersin Yıldırım