İzmir’de yerel seçim heyecanı şimdiden kendini göstermeye başladı. Seçim sürecinin yaklaşmasıyla birlikte adaylar ve parti merkezleri ile iddialar ortaya atılıyor. Peki İzmir’de önümüzdeki yerel seçimlerde büyükşehir belediyesi hangi partiye geçecek? İzmir CHP’nin kalesi olmaya devam mı edecek yoksa İyi Parti yönetimini mi göreceğiz? Detaylar ayrıntılar haberimizin devamında…

İzmir’de Yerel Seçim Heyecanı Başladı! Seçimlerde Kim Galip Gelecek?

Önümüzdeki sene yapılacak olan yerel seçimlerde partiler bu sefer belediyelerin yönetimini almak için yarışacak. Bu seçimde özellikle büyükşehir belediyeleri ön planda olacak gibi görülüyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde istediği sonucu elde edemeyen millet ittifakı üyeleri bu seçimde aldıkları mağlubiyetin etkilerini hafifletmek için çalışacak.

Yerel seçim öncesinde gözler İzmir’e çevrildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ilgili atılan iddialar ise gündemi uzunca bir süre meşgul edeceğe benziyor. İyi Parti ve CHP arasındaki gerilim nedeniyle ortaya çıkan bu iddialar ister istemez İzmir’de hangi parti galip gelecek sorularının sorulmasına neden oluyor.

CHP’nin kalesi olan İzmir’de son 4 yıldır Tunç Soyer ve ekibi görev alıyor. İzmir’deki faaliyetleri nedeniyle kimileri tarafından eleştirilen kimileri tarafından da övgü alan Tunç Soyer sadece belediye yönetimi ile ilgileniyor.

Öte yandan İzmir’de İyi Parti’nin çalışmaları da hızlanmış durumda. İyi Parti ve CHP arasında geçtiğimiz günlerde yaşanan İzmir’in adayının değiştirilmesi tartışması sonrasında bu çalışmalar daha özverili bir şekilde yapılmaya başladı. Özellikle ilçe başkanlığı bünyesinde yerel seçim çalışmalarının tam anlamıyla başladığını söyleyebiliriz.

Tunç Soyer’in yaptığı bir röportajda tekrardan aday olacak mısınız sorusuna Soyer “eğer halkımız ve CHP yönetimi beni tekrar isterse aday olurum ama istemezlerse önlerinden çekilirim” tarzında cümleler kurmuştu. Bu da vatandaşlar arasında Tunç Soyer’in ve CHP’nin adaylığının İzmir’de kesin olmadığı dedikodusunun yayılmasına neden olmuştu.

Geçtiğimiz günlerde İyi Parti’li Buğra Kavuncu bu iddialarla ilgili bir açıklama yaptı. Bu açıklamada da CHP ve İyi Parti İzmir’de yarışacak mı sorusunun sorulmasına neden olmuştu. Buğra Kavuncu İyi Parti il başkanlığını ziyaret ettiğinde şu ifadeleri kullanmıştı;

"Bütün teşkilatlarımız 31 Mart 2024'te yapılacak yerel seçimlerle ilgili çok yoğun bir adaylık konusunu konuşuyorlar, tartışıyorlar. Ciddi bir hazırlık süreci var. Siyasi partiler iddia ortaya koyarlar, bizim iddiamız da iktidar olmaktır. Bunun için de yereli, geneli her anlamda bizim iddia ortaya koymamız ve hazırlığımızı yapmamız lazım. Netice ne olursa olsun, 31 Mart 2024'te nasıl bir yapı olursa olsun bütün parti teşkilatlarımız olarak sanki tek başımıza girecekmiş gibi çok güçlü ve ciddi bir şekilde hazırlığımızı yapmak durumundayız."

Buğra Kavuncu’nun bu açıklamaları CHP ve İyi Parti arasında İzmir genelinde bir ortaklığın olmayacağını düşündürdü. Peki olası bir yarışta galip gelen taraf hangisi olacak?

CHP’nin kalesi olarak bilinen İzmir’de CHP’nin aday göstermesi halinde tek başına galip gelmesi bekleniyor. Tunç Soyer’in veya başka bir CHP’li ismin aday olarak çıkarılıp çıkarılmamasına bakılmaksızın seçmenlerin tercihlerini CHP’den yana kullanması ve belediye yönetiminde yine

Editör: Zeki Ersin Yıldırım