Son günlerde Rizeli balıkçılar, ağlarında yakaladıkları hamsi bolluğunu memnuniyetle karşılıyorlar. Balıkçılar, geçtiğimiz günlerde 100 TL'den başlayan hamsi fiyatlarını önce 75 TL'ye, ardından 50 TL'ye düşürdüler. Bugün itibariyle ise Pazar ilçesinde hamsinin kilogram fiyatı 35 TL'ye kadar geriledi. Bu düşük fiyatlar, hem balıkçıları hem de tüketici vatandaşları sevindirdi.

Pazardaki balıkçı tezgahlarında, hamsinin yanı sıra mezgit 50 TL, barbun 100 TL ve istavrit 50 TL gibi fiyatlarla satışa sunulurken, hamsinin kilosunu 35 TL'ye satarak halk günü ilan eden Murat Kurt, "Pazar'a yerli hamsi geldi. Bugün halk günüdür. Bugün enflasyona meydan okuyorum. Yerli hamsi 35 lira. Herkes yesin. Eşini, arkadaşını, dostunu arasın. Bugün tavuk ve et yok, hamsi var. Millet yesin" şeklinde konuştu.

Gün, Hamsi Günü!

Hamsi bolluğu, fiyatların düşmesine neden olduğunu belirten Kadir Ali Şimşek, şunları söyledi: "Bu hamsi, buraların yerel hamsisidir ve kilosu sadece 35 TL. Bugün, adeta bir hamsi bayramı yaşanıyor. Vatandaşlar, hamsiyi uygun fiyatla tüketebilirler. Hamsinin bu kadar bol olması, fiyatların ucuzlamasına sebep oluyor. Hamsinin az olduğu dönemlerde ise fiyatlar yükselir. Hem burada hem de Marmara Denizi'nde avlanan hamsi bulunuyor. Şu anda Marmara hamsisi 60-70 TL civarında satılıyor. Farklı bölgelerdeki hamsi bolluğu, tüketiciye uygun fiyatlarla ulaşmasını sağlıyor." şeklinde konuştu.

Hamsi bolluğunun, bölge balıkçıları ve tüketiciler için olumlu bir dönem olduğu anlaşılıyor. Bu durum, yerel ekonomiye katkı sağlarken, halkın da uygun fiyatlarla kaliteli balık tüketebilmesine imkan tanıyor.

Editör: Berkan Yıldırım