Çevre aktivisti Greta Thunberg, Temmuz ayında İsveç'te gerçekleşen bir protesto sırasında polisin "protestodan ayrıl" talimatına uymadığı gerekçesiyle yargılandıktan sonra aynı bölgede benzer bir gerekçeyle tekrar gözaltına alındı. Thunberg'in gözaltına alınması, iklim değişikliği konusundaki tutkulu ve kararlı aktivizmiyle tanınan genç aktivistin polis müdahalesiyle karşı karşıya geldiği bir başka olayı temsil ediyor. Thunberg, çevre hareketinin önemli bir sesi olarak, iklim değişikliğiyle mücadele için daha fazla eylem çağrısında bulunmaya devam ediyor ve bu tür olaylar onun aktivizminin merkezinde yer alıyor.

Polisin Uyarılarını Dikkate Almadı

İsveçli aktivist Greta Thunberg, ikinci kez "polise itaatsizlik" suçlamasıyla karşı karşıya bulunuyor ve bu kez daha sert bir ceza alabileceği endişesi taşınıyor. Thunberg'in ikinci gözaltına alınması, önceki suçlamasının ardından benzer bir durumu yinelemesi nedeniyle daha fazla hukuki sorunla karşı karşıya kalabileceğini gösteriyor. Genç aktivistin davası, 27 Eylül tarihinde görülmek üzere planlanmış durumda.

Greta Thunberg, 19 Haziran tarihinde Malmö Limanı'ndaki çevre protestolarına katılmış ve bu nedenle polis tarafından "polise itaatsizlik" suçlamasıyla gözaltına alınmıştı. İlk suçlamada Thunberg'e 24 Temmuz tarihinde 240 dolar para cezası verilmişti. Ancak ikinci gözaltına alma durumu, aktivistin kararlılıkla sürdürdüğü iklim değişikliği aktivizmi bağlamında daha fazla dikkat çekiyor.

Editör: Berkan Yıldırım