Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mor Efrem Süryani Kadim Ortodoks Kilisesi'nin açılış törenine katılarak önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, bu tarihi ve dini mekânın açılışı sırasında yaptığı konuşmasında, Kudüs'ün başkenti olan bir Filistin Devleti'nin hayata geçirilmesinin artık öncelikli bir ihtiyaç olduğunu vurguladı. İsrail-Filistin sorununun çözümünün önemine dikkat çeken Erdoğan, taraflar arasındaki gerilimin artırılmasının siviller dahil herkese zarar vereceğini belirtti.

Erdoğan'ın bu sözleri, bölgedeki barış sürecinin önemine ve taraflar arasındaki diyaloğun teşvik edilmesi gerekliliğine işaret etti. İsrail-Filistin meselesinin sadece bölgesel değil, küresel bir öneme sahip olduğunu ve barışçıl çözümlerin bulunması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu tür açıklamalarla Türkiye'nin uluslararası ilişkilerdeki aktif rolünü sürdürdüğünü gösterdi.

Afganistan’a Yardım Talebi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı konuşmada, dün Afganistan'da meydana gelen depremler nedeniyle hayatını kaybedenler için Allah'tan rahmet dileyerek başladı. Aynı zamanda yaralılara acil şifalar temennisinde bulunan Erdoğan, Türkiye ve Türk milleti adına Afganistan'a geçmiş olsun dileklerini iletti.

Cumhurbaşkanı, geçtiğimiz 8 ay içerisinde yaşanan büyük depremin ardından Afganistan'ın şimdi yeni bir felaketle karşı karşıya olduğuna dikkat çekti. Bu süreçte, Türkiye'nin tüm imkânlarıyla Afgan kardeşlerinin yanında olduğunu ve yardım etmeye hazır olduğunu vurguladı. Ayrıca, ilgili kurumları Afgan halkının ihtiyaç duyduğu yardım malzemelerini hızla deprem bölgesine ulaştırmak için talimatlandırdığını açıkladı.

Editör: Berkan Yıldırım