Emekliler için ek zam çalışmaları devam ediyor ve bu konuda önemli gelişmeler yaşanıyor. Ayrıca, Cumhuriyetin 100'üncü yılını kutlama vesilesiyle emeklilere tek seferlik üçüncü bir ikramiye ödenmesi ihtimali de gündeme gelmiş durumda. Konuyla ilgili olarak TBMM AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler tarafından yapılan açıklamada önemli bilgiler paylaşıldı.

Milyonlarca emeklinin gelirlerinin artırılması amacıyla yapılan çalışmalar, emekli maaşlarına yapılacak olan zam düzenlemelerini içeriyor. Bu düzenlemelerle emeklilerin yaşam standartlarının yükseltilmesi ve ekonomik refahlarının artırılması hedefleniyor. Ayrıca, Cumhuriyetin 100'üncü yılını kutlama kapsamında bayramlarda ödenen ikramiyelerin dışında, bir üçüncü ikramiye ödenmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı uzmanlarının hazırlık yaptığı bilgisi de kamuoyuna yansıdı.

29 Ekim’den Önce Açıklanacak

Tek seferlik ödenecek ikramiye miktarı hakkındaki çalışmalar hızla sürüyor ve bu konuda önemli gelişmeler yaşanıyor. İlk aşamada masaya 5 bin lira olarak sunulan rakam üzerinde anlaşma sağlandığı bildiriliyor. Bu rakam, emekli vatandaşlara yapılacak olan üçüncü ikramiye miktarını temsil ediyor ve önemli bir maddi destek sunma amacını taşıyor.

Ancak bu rakam üzerindeki kesin uzlaşma ve detayların kamuoyuna duyurulması için çalışmaların tamamlanması bekleniyor. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesinde yapılacak resmi açıklama ile ikramiye miktarı ve diğer detaylar netlik kazanacak.

Emekli vatandaşlar için yapılacak olan bu üçüncü ikramiye, Cumhuriyetin 100'üncü yılını özel bir şekilde kutlama amacını taşıyor ve emeklilere ekonomik anlamda bir destek sağlayarak bu önemli dönemi daha da özel kılmayı hedefliyor.

İkramiye İçin TBMM’nin Açılması Bekleniyor

Emeklilere yapılacak ara zamlarla ilgili çeşitli formüller ve planlar üzerinde çalışmalar hızla sürüyor. Önümüzdeki ocak ayında Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) ve Bağ-Kur emeklileri için bu yılın ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon oranında bir zam öngörülüyor. Aynı zamanda memur emeklileri için de toplu sözleşme artışı ve enflasyon farkı ödemesi yapılması bekleniyor.

Ancak bunların ötesinde bir iyileştirme çalışması da gündemde yer alıyor. Bu iyileştirmenin, ocak ayındaki artışla birlikte gerçekleştirilebileceği gibi öncesinde de hayata geçirilebileceği ifade ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konuda müjde verdiği iyileştirme çalışması, emeklilerin ekonomik durumlarını daha da güçlendirmeyi hedefliyor.

Editör: Berkan Yıldırım