Her yıl Türkiye genelinde en yaşanılabilir kentleri araştıran bir araştırma ekibi bu sefer Kocaeli’nde bir araştırma yaptı. Bu araştırma sonucunda Kocaeli’nin en güzel ve en yaşanılabilir köyleri tespit edildi. Uzmanlar birçok faktörü göz önünde bulundurarak 2023 yılının en iyi köyünü açıkladı. Peki bu köyler nerede? Ayrıntılar haberimizin devamında…

Kocaeli’nin en yaşanılabilir köyleri açıklandı

Ulusal bir araştırma grubu her yıl Türkiye’deki yaşanılabilir kentleri tespit ediyor. Bu araştırma ekibi birçok faktörü göz önünde bulundurarak o yılki en iyi kentleri, köyleri ve yayları tespit ediyor.

Yaşanılabilir bölgeler tespit edilirken araştırma ekipleri bazı faktörleri göz önünde bulunduruyor. Bu noktada en çok iş imkanları, doğal güzellikler, çevre kirliliği, güvenlik, yaşam pahalılığı vb. alanlara dikkat ediliyor.

Bu yıl benzeri bir araştırma daha yapıldı. İlk önce Türkiye’nin en yaşanılabilir kentleri tespit edildi. Ardından her il için kendi içinde çalışma yapılarak en yaşanılabilir kentler tespit edildi.

Bu yılki en çarpıcı sonuçlar Kocaeli’nden geldi. Çalışma sonucunda Kocaeli Başiskele’deki köyler en yaşanılabilir kentler olarak tespit edildi.

Çalışma sonrasında uzmanlar Başiskele köylerine olan talebin artacağını düşünmeye başladı. Özellikle konut satışlarının kısa süre içerisinde artış göstereceği ve talebin artması nedeniyle de konut fiyatlarının artacağı düşünülüyor. Çünkü bu araştırma ekibinin çalışmaları konut satışlarını her dönem büyük oranda etkiliyor.

Başiskele köylerinin en yaşanılabilir köyler seçilmesinde özellikle çevre temizliği ve doğal güzellikler göz önünde bulundurulmuştur. Kocaeli’nde birçok köy sanayii faaliyetleri nedeniyle kirlenmiş olsa da Başiskele’deki köyler bu kirlilikten en az oranda etkileniyor. Ayrıca Akdeniz ve biraz da Karadeniz ikliminin özelliklerini taşıması nedeniyle hem hava koşulları hem de doğal güzellikler ön plana çıkıyor.

Başiskele aynı zamanda güvenilirlik açısından da tam not aldı. Türkiye genelindeki suç oranları göz önünde bulundurulduğunda Başiskele köylerinin en alt sıralarda olduğu tespit edildi.

Bütün bu faktörler göz önünde bulundurulduktan sonra Başiskele’nin köylerinin en iyi yaşam alanlarına ev sahipliği yaptığı belirlendi.

Editör: Zeki Ersin Yıldırım