Borsa İstanbul'da son dönemde bazı hisselerin volatil hareketleri dikkat çekiyor. Bu hareketlerin ardından Borsa İstanbul'dan üç hisse hakkında brüt takas kararı alındı.

Hangi Hisseler Brüt Takasa Alındı?

İş Yatırım Ortaklığı, Konfrut Gıda ve Naturel Enerji hisseleri, Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) gereği 09/10/2023 tarihinden itibaren 08/11/2023 tarihine kadar brüt takas uygulamasına tabi olacak. Bu süre zarfında söz konusu hisselerde sadece nakit ödeme ile alım-satım işlemleri gerçekleştirilebilecek.

Borsa İstanbul'dan Açıklama

Borsa İstanbul tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan resmi açıklamada, "Sermaye Piyasası Kurulu'nun kararı gereği devreye sokulan VBTS kapsamında, ISYAT.E, KNFRT.E ve NATEN.E kodlu hisselerde 09/10/2023 tarihinden 08/11/2023 tarihine kadar brüt takas uygulanacaktır" ifadeleri kullanıldı. Aynı açıklamada, bu hisselerde zaten devam eden açığa satış ve kredili işlem yasaklarının da, brüt takas uygulaması süresince aktif olmaya devam edeceği vurgulandı.

VBTS Tedbirleri Ne Anlama Geliyor?

Borsa İstanbul, Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi'nin, payın işlem gördüğü pazarın veya platformun işlem kurallarından bağımsız olduğunu belirtti. Bu nedenle, hisseler için alınan diğer tedbirler veya kararlar, VBTS tedbirlerinin geçerlilik süresinden bağımsız olarak değerlendirilecek.

Ayrıca, Sermaye Piyasası Kurulu'nun 06/02/2023 tarihli kararı gereği, Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasasında, ikinci bir duyuru yapıncaya dek tüm hisselerde açığa satış işlemleri yasaklanmış bulunmaktadır.

Editör: Zeki Ersin Yıldırım