Son dönemde Bitcoin piyasasında dalgalanmalar gözlenirken, büyük yatırımcılar, yani Bitcoin balinaları, alım yapmaktan geri durmadı. Özellikle geçen hafta boyunca yaşanan geri çekilmelere rağmen, Bitcoin'e olan ilgi azalmış görünmüyor.

Haftalık Hareketlilik ve Büyük Yatırımcıların Alımları

Hafta başında 28 bin dolar bandında olan Bitcoin, kısa sürede 27 bin 94 dolar seviyelerine geriledi. Bu düşüş, büyük yatırımcıların alımlarını durdurmaya yetmedi. Bilindiği üzere, kripto para uzmanı Ali Martinez, Ekim ayı itibariyle balinaların toplamda yaklaşık 550 milyon dolar değerinde, 20 bin adet BTC satın aldığına dikkat çekti.

Geçen hafta Bitcoin, satış baskılarına karşı koyarak kurumsal yatırımlardan destek aldı. Dijital varlık yatırımında 78 milyon dolarlık bir giriş yaşanırken, bu miktarın 43 milyon dolarlık kısmı Bitcoin'e yapıldı.

Fiyat Volatilitesi ve Önümüzdeki Dönem Beklentileri

Bitcoin'in fiyatındaki hareketliliğin önümüzdeki dönemde artacağına dair beklentiler piyasa uzmanları arasında yaygın. Bu hareketlilik, 2024 yılında gerçekleşmesi beklenen blok ödülü yarılanmasıyla ilişkilendiriliyor. Rekt Capital gibi uzmanlar, Bitcoin'in fiyatının bir sonraki boğa dönemine başlamadan önce 20 bin dolara kadar düşebileceği ihtimali üzerinde duruyor.

Jeopolitik Gelişmelerin Bitcoin'e Etkisi

Jeopolitik gerilimlerin arttığı bir dönemde, üst düzey yatırımcıların kripto paralara olan ilgisi de artmış durumda. Özellikle İsrail-Hamas arasındaki gerginliklerin ortasında, tanınmış yatırımcılar Bitcoin'e yöneliyor. Bu yatırımcılardan biri olan Paul Tudor Jones, Bitcoin ve altını etkili yatırım araçları olarak görüyor ve 2021 yılında varlıklarının %5'ini Bitcoin'e ayırmayı planladığını duyurdu.

Editör: Zeki Ersin Yıldırım