ABD Savunma Bakanı Lloyd J. Austin, İsrail ve Filistin arasındaki çatışmaların devam ettiği hassas bir dönemde, Hamas'ın İsrail'e yönelik saldırılarının ardından USS Gerald R. Ford uçak gemisi ve beraberindeki görev grubunu İsrail'e gönderme kararı aldıklarını açıkladı. Bu önemli hamle, ABD'nin İsrail'e olan destek ve bölgedeki duruşunu güçlendirme amacı taşıyor.

Savunma Bakanı Austin, ABD Başkanı Joe Biden ile yaptıkları görüşmeler sonrasında alınan bu kararı kamuoyuyla paylaştı. Hamas'ın İsrail'e yönelik saldırılarına karşı alınan bu adımın, ABD'nin Orta Doğu'daki önemli müttefiki olan İsrail'i destekleme taahhüdünün bir yansıması olduğunu belirtti.

USS Gerald R. Ford uçak gemisi ve beraberindeki görev grubunun bölgeye gönderilmesi, ABD'nin bölgedeki istikrarı koruma ve tansiyonu düşürme amacını taşıyor. Bu adımın, çatışmanın tırmanmasını önlemeye ve bölgede barışın sağlanmasına katkıda bulunma hedefi güdüldüğünü vurguladı.

Önümüzdeki Günlerde Ulaşmış Olacak

Savunma Bakanı Austin, USS Gerald R. Ford uçak gemisi ve beraberindeki görev grubunun İsrail'e destek amacıyla gönderildiğini açıkladı. Bu önemli hamlenin yanı sıra, ABD Hava Kuvvetleri'ne ait F-35, F-15, F-16 ve A-10 savaş uçağı filolarının bölgede güçlendirilmesi yönünde de adımlar atıldığını bildirdi.

Savunma Bakanı Austin, ABD hükümetinin İsrail Savunma Kuvvetleri'ne (IDF) mühimmat da dahil olmak üzere ek ekipman ve kaynakları hızla sağlama taahhüdünü dile getirdi. Bu kapsamda, ilk güvenlik yardımının bugün hareket etmeye başlayacağını ve önümüzdeki günlerde İsrail'e ulaşacağını belirtti.

Editör: Berkan Yıldırım