Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, tersanede bulunan bir gemide meydana gelen yangında yaşanan trajik olay hakkında açıklamalarda bulundu. Yangında dumandan etkilenen dört işçiden ikisinin durumunun ağır olduğunu belirten Vali Yavuz, durumun ciddiyetine dikkat çekti. Olay yerine hızla intikal eden sağlık ekipleri, dumandan etkilenen işçilere ilk müdahaleyi gerçekleştirdi. Ağır yaralı olan iki işçi, acil olarak hastaneye sevk edilerek yoğun bakımda tedavi altına alındı. Yangının çıkış nedeni henüz tam olarak belirlenemese de, yangının başlamasıyla birlikte gemide büyük bir panik yaşandı.

Yangın sırasında gemide mahsur kalan işçilerin kurtarılması için itfaiye ekipleri seferber oldu. Kurtarma çalışmaları oldukça zorlu koşullar altında gerçekleştirildi. İtfaiye ekiplerinin gemideki yangını kontrol altına alma ve mahsur kalan işçileri kurtarma çabaları, havadan da görüntülendi. Görüntülerde, yangının yoğun duman yaydığı ve itfaiye ekiplerinin bu zorlu şartlarda çalıştığı görülmekteydi. İtfaiye ekipleri, yangının daha fazla yayılmasını engellemek ve gemide mahsur kalan işçileri güvenli bir şekilde tahliye etmek için büyük bir çaba sarf etti.

Ödeme Takviminde Yeni Dönem :Sosyal Yardımda Esneklik Olacak! Ödeme Takviminde Yeni Dönem :Sosyal Yardımda Esneklik Olacak!

7 Gün Önce Denize İndirilmişti

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, yangın haberini aldıktan sonra derhal bölgeye gelerek olay yerinde incelemelerde bulundu. İncelemelerinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Yavuz, yaşanan olayın detayları ve yapılan müdahaleler hakkında bilgi verdi. Vali Yavuz, "Hepimize geçmiş olsun. Bir hafta önce denize indirilen ve son testleri yapılan gemide elektrik aksamından çıktığını düşündüğümüz bir yangın meydana gelmiş. Yangın haberini alır almaz itfaiye, AFAD, emniyet birimlerimiz ve arama kurtarma ekiplerimizin bölgeye intikali tarafımdan talimatlandırılmıştır. Arkasından da ilgili kaymakamımız ve vali yardımcımız olay yerine intikal etmiştir," diyerek sürecin nasıl ilerlediğini aktardı.

Yangının çıktığı gemi, kısa bir süre önce denize indirilmiş ve son testleri yapılmaktaydı. Elektrik aksamından kaynaklandığı düşünülen bu yangın, gemide büyük bir hasara yol açtı ve dört işçinin dumandan etkilenmesine neden oldu. Bu işçilerden ikisinin durumunun ağır olması, olayın ciddiyetini bir kez daha ortaya koydu. Yangın sırasında itfaiye ve arama kurtarma ekipleri, büyük bir özveriyle çalışarak yangını kontrol altına almaya ve mahsur kalan işçileri kurtarmaya çalıştılar. Ekiplerin hızlı ve etkili müdahalesi sayesinde, yangının daha fazla yayılması önlendi.

Editör: Berkan Yıldırım