Küresel Ekonomik Krizin Eşiğinde

Ünlü ekonomistin son açıklamaları dünya çapında büyük bir yankı uyandırdı. Küresel ekonomi üzerinde devam eden baskının arttığını ve birçok sektörün ciddi şekilde etkilendiğini vurgulayan bu açıklamalar, pandemi sonrası süregelen ekonomik belirsizlikleri daha da derinleştiriyor. Ekonomistler, bu krizin etkilerinin ne kadar süreceği ve ne zaman son bulacağı konusunda çeşitli uyarılar yapmaktalar. Özellikle son dönemde yapılan açıklamalarda, dünyanın tarihinin en büyük ekonomik çöküşüne sadece birkaç ay kaldığına dikkat çekiliyor.

Bir Çöküşün Ayak Sesleri

Harry Dent, özellikle ekonomik krizler üzerine yaptığı çalışmalar ve yazdığı kitaplarla tanınan bir isim. "New York Times Çok Satanlar" listesine giren kitabıyla geniş bir okuyucu kitlesine ulaşan Dent, son röportajında 2025 yılı için dikkat çekici uyarılarda bulundu. Fox Business'a konuşan Dent, 1929 Büyük Buhranı'nı aratmayacak bir ekonomik düşüşün eşiğinde olduğumuzu belirtti. Geçtiğimiz on yılda uygulanan gevşek para ve maliye politikalarının hisse senetlerini büyük bir balona dönüştürdüğünü vurgulayan Dent, bu balonun patlamasıyla birlikte S&P 500 ve Nasdaq Composite endekslerinin sırasıyla %86 ve %92 oranında değer kaybedeceğini öngördü. Ayrıca, Nvidia gibi popüler hisselerin %98 gibi rekor bir düşüş yaşayabileceğini de sözlerine ekledi.

Büyük Promosyon Müjdesi: 50.000 TL Alacaklar! Büyük Promosyon Müjdesi: 50.000 TL Alacaklar!

Merkez Bankalarının Rolü ve Geleceğe Bakış

Dent'in analizlerine göre, merkez bankalarının son yıllarda izlediği bol para politikaları, ekonomiyi büyük bir risk altına soktu. Düşük faiz oranları, varlık fiyatlarını suni bir şekilde şişirdi ve bu durum, 2008-2009 finansal krizinden daha büyük bir çöküşe zemin hazırlıyor. 2000'lerde yaşanan dot-com balonunu hatırlatan Dent, yaşananların bir "ikinci teknoloji balonu" olduğunu ifade ediyor. Bu durumun, ekonomi üzerinde uzun vadeli olumsuz etkiler doğurabileceği konusunda uyarılarda bulunan Dent, patlak vermesi muhtemel krizin boyutları konusunda ciddi endişeler taşıyor.

Kaynak: Haber Merkezi