31 Mart Pazar günü gerçekleştirilecek olan yerel seçimlere dair hazırlıklar devam ederken, seçmen sayıları da belirginleşmeye başlıyor. 2 Ocak'ta askıya çıkan ve 24 Ocak'ta askıdan indirilecek olan seçmen listeleri, 31 Ocak'ta kesinleşecek ve itiraz süreçlerinin tamamlanmasının ardından netleşecek. Kocaeli'de yapılacak olan yerel seçimlere dair kesin olmayan sonuçlara göre, 31 Mart'ta 4 bin 317 sandıkta toplam 1 milyon 534 bin 684 kişinin oy kullanması öngörülüyor. Ancak, bu sayı, devam eden itirazların sonuçlanmasıyla netleşecek.

Kocaeli'deki seçmen sayısındaki artış, 14-28 Mayıs 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri'ne göre ortaya çıktı. Bu seçimlerle birlikte il genelindeki seçmen sayısı 19 bin 288 kişi artarak güncellendi. Bu durum, Kocaeli'nin seçim dinamiklerindeki değişimi ve nüfus artışını gösteriyor.

Gebze İlk Sırada

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) belirlediği seçim takvimine göre, 2 Ocak'ta muhtarlıklarda askıya çıkarılan seçmen sayıları, 24 Ocak'ta sona erecek olan askı süreci ile birlikte il ve ilçe seçim kurullarında itiraz sürecine girişecek. 31 Ocak'ta ise seçim kurullarındaki itirazlar tamamlanarak seçmen sayıları kesinleşecek. Kocaeli'de, şu an kesinleşmeyen sonuçlara göre seçmen sayısı 1 milyon 534 bin 684 olarak belirlenmiş durumda. Ancak, bu sayılar, devam eden itirazların sonuçlanması ile netleşecek.

Kocaeli genelindeki ilçeler arasında en fazla seçmene sahip olan Gebze, 295 bin 823 seçmenle öne çıkıyor. Gebze'de, toplamda 810 sandıkta oy kullanılacak. İzmit, 278 bin 347 seçmenle ikinci sırada yer alırken, Darıca da 165 bin 350 seçmenle üçüncü sırayı almış durumda. İlçeler arasında ise en az seçmene sahip olan Dilovası, 36 bin 783 seçmenle dikkat çekiyor.

Büyükakın, “Bir Şarkısınız Siz” Büyükakın, “Bir Şarkısınız Siz”

Editör: Berkan Yıldırım