Bayram Tatili Sonrası Yaprak Fiyatlarına Zam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın aldığı bir kararla bayram tatilinin 9 güne çıkarılmasının ardından, Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde taze bağ yapraklarına yönelik fiyat artışı yaşandı. Resmi olarak dört günlük bayram tatilinin bitiminden sonra, Sarıgöl ilçesinde yaprak fiyatlarına beş Türk Lirası zam yapıldı. Daha önce 20 TL olan yaprakların kilo fiyatı, 25 TL'ye yükseldi. Bu zam, bölge halkı için önemli bir gelir kaynağı olan salamura yaprak ticaretini doğrudan etkiledi.

Yaprak Alımlarında Fiyat Artışı

Nisan ayında başlayan taze bağ yaprakları alımı, bayram tatilinden sonra yeniden başladı. Bayram öncesinde 20 TL'den alınan taze bağ yaprakları, bayram sonrası 25 TL'den alınmaya başlandı. Bölge ekonomisi için hayati bir öneme sahip olan bu yapraklar, tüccarlar tarafından toplanarak, salamura yapımı için işletmelere peşin para ile satılmaktadır. Başlangıçta sezon fiyatları 40 TL civarında iken, bayram öncesi düşüşle 20 TL'ye gerilemişti. Tatilin bitimiyle birlikte yapılan alımlarda fiyatlar tekrar 25 TL'ye yükseldi.

Büyük Promosyon Müjdesi: 50.000 TL Alacaklar! Büyük Promosyon Müjdesi: 50.000 TL Alacaklar!

Yaprakların Yurt İçi ve Yurt Dışı Satışı

Sarıgöl'ün Çavuşlar Mahallesi'nden yaprak alımı yapan yerel tüccarlar, satın aldıkları taze yaprakları aynı gün içerisinde işletmelere teslim ediyor. Alınan yapraklar, salamura için büyük bidonlarda tuzlanarak olgunlaştırılıyor ve hem yurt içi hem de yurt dışına gönderiliyor. Bölgede salamura yaprak alımı Eylül ayı sonuna kadar devam edecektir. Taze bağ yaprağı alımı, bölge halkı için gelir kaynağı olmaya devam ederken, kadınlar da sabah erken saatlerde başlayıp öğle saatlerine kadar süren toplama işleriyle ev ekonomilerine katkıda bulunuyorlar.

Kaynak: Haber Merkezi