Gündem

Ağır Ceza Avukatı Tanımı

Ağır Ceza Avukatı Tanımı

Ceza avukatları, kişi özgürlüğü ve mağdur hakları açısından toplumda en hassas sorunlarla uğraşırlar. Ceza avukatları diğer alanlardan farklı olarak doğrudan kişinin özgürlüğünü ilgilendiren alanda mesleklerini icra ederler. Ceza avukatları; ceza yargılamasında müvekkilini savunan, haklarını koruyan ve yargılama işlerinde onları en iyi şekilde temsil eden avukat olarak tanımlanırlar.

Ceza avukatları aynı anda birden fazla kişileri savunabilmektedirler. Savunduğu kişilerin sayısı hakkında bir sınırlama bulunmamaktadır. Önemli olan kişiler arasında menfaat çelişkisinin bulunmuyor olmasıdır. Yani, avukatın bir kişi için yaptığı savunma, savunduğu diğer kişinin haklarına zarar veriyorsa iki müvekkil arasında menfaat çelişkisi bulunuyor demektir. Menfaat çelişkisi bulunduğu taktirde, ceza avukatı iki müvekkili arasından birini seçmek durumundadır.

Ağır Ceza Avukatları Görevleri

Ceza avukatlarının en temel görevleri müvekkillerini davaya ilişkin olarak hazırlamaktır. Müvekkiline yüklenen suç, müvekkilinin kaç yıl ile yargılandığı, hangi yargı evresinde olduğu konularında müvekkilini bildirmekle yükümlüdür.

En iyi savunma işlemesi için bir çalışma yürütür. Hukuki itirazların zamanında yapılması, yürütülmesi ve bu süreçlerin müvekkil için en iyi şekilde yürütülmesi için avukatın üstlendiği rol önemlidir. Bu sebeple alanında başarılı bir ceza avukatı ile çalışmak gerekmektedir.

Ankara’da Bulunan Ceza Avukatları

Ankara ceza avukatı alanında görev yapan Samet Celt, 1995 yılında Ankara’da doğmuştur. Anadolu lisesinden mezun olduktan sonra 2017 yılında Gazi Üniversitesinden mezun olmuş, avukatlık stajını tamamlamasının ardından 2018 yılında kendi ofisini kurmuştur. Gazi Üniversitesi Kamu Hukuku Bölümü yüksek lisans bölümünde devam etmiş ve Uluslararası Ceza Mahkemesi alanlarında çalışmalarını tamamlamıştır. Ankara ağır ceza avukatı alanında görev yapan Samet Celt, ceza hukuku konusunda oldukça başarı oranına sahiptir. Ankara ağır ceza avukatı arasında adından sıkça bahsettirmiştir. Çeşitli dergilerde yazı ve makaleleri yayınlanmıştır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu