Gündem

Ebeveynlerin Tenis Klavuzu

Tenis her yaş grubu insanların severek oynadığı hatta yaşam biçimi haline gelmiş bir spor dalıdır. Bu oyun iki rakibin bir kortta karşı karşıya gelmesi ile oynanmaktadır. Kortun tam ortasında bir ağ bandı bulunmaktadır. Bu ağ bandının karşısına iki oyuncu yerleşir ve servis atışları ile oyun başlamaktadır. Servis atışının yapılabilmesi için bir tenis raketi ve bir tenis topu gerekmektedir. Oyuncular topu tenis raketine paralel biçime getirerek vücudun alması gerektiği pozisyona gelerek servis atışını başlatabilirler. Bu oyunu yönlendiren ve olası haksızlıkları önlemeye yardımcı olan hakemler yönetmektedir.

Tenisi hobi haline getiren birçok kişi bu oyunun çok fazla stres attığını stratejik hamlelerle beynin de gerekli gelişimi gösterdiğini savunmaktadır. Durum böyle olunca ebeveynler çocuklarını bu spor dalına yönlendirmektedir. Birçok konuda olduğu gibi bu spor dalına da erken yaşta başlamanın ileride büyük başarılar getirdiği istatistikler de mevcuttur. Bu nedenle aileler ne kadar erken yaşta eğitime başlarsa çocuk için o kadar sağlıklı olacaktır.

Her yaş grubu için uygun olan birçok Wilson tenis raketi vardır. Çocuklar için de çok sayıda tenis salonu bulunmaktadır. Ebeveynler çocuklarını gerekli belgeleri tamamladıktan sonra bu salonlara kayıt ederek hem boş vakitlerini değerlendirebilir, hem de gelişimlerine bir nebze olsun katkıda bulunabilirler.

Toplumda bilinen ve kabul gören birçok spor dalı olsa da teniste kabul görmüş ve hali hazırda ülkemizde hiçte azımsanmayacak derecede oyuncusu ve izleyicisi bulunmaktadır. Ebeveynler bu konuda tereddüt etse bile çocuklarını dinlemeli ve çocuğun istekleriyle birlikte hareket etmelidir. Her spor dalında olduğu gibi teniste de istek ve azim çok önemlidir. Tenis oynamaya karar vermiş çocuğun ailesi tarafından desteklenmesi bu konuda çocuğuna güvenmesi ve gerekli olan adımların atılması için öncü olması gerekmektedir. Bu durumda çocuklar desteklendiğini bilerek çok daha başarılı ve hırslı olacaklardır.

Sporun sağlık üzerinde ki etkisi de göz önüne alındığında tenis bu faydanın tamamını karşılamaktadır. Topu karşılamak için koşmak vücudu, karşı rakipten gelecek olan topun yönünü tahmin etmek ise beyni geliştirmeye yardımcı olacaktır. Tüm bunlar göz önüne alındığında tenis oyununa başlamak isteyen çocuklarınızı desteklemek en doğru kararlarınızdan biri olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu