Sağlık

Erektil Disfonksiyon nedir?

Erektil Disfonksiyon nedir?

Erektil disfonksiyon nedir? sorusu en çok merak edilen sorulardandır. Bu, pek çok erkeğin aynı sorunla uğraşmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle ilerleyen yaşla beraber her beş  erkekten ikisinde görülen bu sorun, pek çok kişiyi ciddi psikolojik problemlere sürüklemektedir. Erektil disfonksiyon halk arasında bilinen adıyla ereksiyon olamama sorunu, penisin kanlanma sorunu olarak da tanımlanabilmektedir. Yani penisin cinsellik için gerekli olan sertliği elde edememesi ya da sürdürememesi olarak da tanımlanabilir. Penisin sertleşmesi için penisin kanlanması gerekmektedir. İşte erektil disfonksiyon bu anlamda penis kanlanma sorunu olarak da tanımlanabilmektedir.

Erektil Disfonksiyon Belirtileri

Erektil disfonksiyonun belirtisi penisin sertleşmemesi ya da sertliğini koruyamamasıdır. Ama az sıklıkta yaşanan ereksiyon sorunları ED olarak tanımlanamaz. Erektil disfonksiyon sayılabilmesi için problemin tekrarlanıyor olması gerekmektedir. Eğer her iki ilişkinizden irinde bu sorunu yaşıyorsanız bir ürologla görüşüp durumu değerlendirmeniz gerekmektedir. Erektil disfonksiyon bir hastalık sonucu yaşanan geçici bir durum da olabilmektedir. Bu yüzden hem tetkiklerin yapılması hem de hasta öyküsünün dinlenmesi ED tanısı koymak için gerekli adımlardır.

ED Sebepleri

Erektil disfonksiyon genellikle yaşa bağlı olarak görülse de altta yatan bir sağlık sorunu ya da psikolojik sorunlar da ED sorununa sebep olabilmektedir. ED sebepleri organik ve psikolojik olmak üzere 2 ana gruba ayrılmaktadır.

Erektil Disfonksiyonun Psikolojik Sebepleri

 

Yaşam şartlarının ağırlığı, stres, depresyon, obsesyon, eşle yaşanan sorunlar erektil disfonksiyona neden olabilmektedir. Cinsellikte duyguların yeri yadsınamaz. Bu anlamda psikolojik sorun yaşayanlarda bu olumsuz duygular kanlanma sorunu yaratabilmektedir. Özellikle genç yaştakilerde görülen erektil disfonksiyonun temel nedeni bu psikolojik nedenlerdir. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra herhangi bir sorun görülmüyorsa genellikle sorun psikolojik kaynaklıdır.

Erektil  Disfonksiyonun Organik Sebepleri

 

 

 • Kalp damar hastalıkları
 • Nörolojik rahatsızlıklar(Omurilik yaralanmaları, beyin damar hastalıkları, multiple skleroz gibi )
 • Bazı cerrahi müdahaleler
 • Yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve psikiyatrik ilaçlar,
 • hormonal bozukluklar
 • Yaralanmalar
 • Işın tedavisi
 • Yaşlılık
 • Düzensiz uyku
 • Sağlıksız beslenme
 • sigara, uyuşturucu ve alkol kullanımı
 • Hareketsiz yaşam

 

 

 

Erektil Disfonksiyon Tedavisi

 

Erektil disfonksiyon tedavisi pek çok farklı şekilde sürdürülebilmektedir. Öncelikle ED’nin neden kaynaklandığı bulunmalı, sonrasında bu doğrultuda bir tedavi denenmelidir. Bunun için öncelikle bir üroloğa gidip tetkikler yaptırılmalı ve altta yatan sebepler konusunda bilgi edinilmelidir.

Erektil disfonksiyon organik kaynaklı ise öncelikle tedavi o hastalığın tedavisine yönelik olmalıdır. Hastalık tedavi edildikten sonra ED sorununun çözümü için harekete geçilmelidir.

Erektil Disfonksiyon için ilaç tedavisi: Etken maddesine göre kullanımı ve etkisi değişen ilaçların cinsel ilişkiye girmeden önce kullanılması ve sorunun o an için çözülmesi esasına dayanır. İlaçlar özellikle kronik hastaların tedavisinde risk taşımaktadır.

Erektil Disfonksiyon İçin Penil İmplant Tedavisi: Halk arasında mutluluk çubuğu olarak bilinen protez tedavisidir. Acılı ve ağrılı bir süreç içerdiği ve yan etkileri olduğu için tavsiye edilmez.

Erektil Disfonksiyon için Ameliyatlar: Ameliyat, ED için en son tercih edilen tedavi yöntemidir. Çok az hastada denenmektedir. Riskli bir ameliyat olduğu için bütün çözüm yollarını deneyip başarılı olunamayan vakalarda son çare olarak tercih edilmektedir.

Erektil Disfonksiyon İçin Şok Dalga Tedavisi:

Şok dalga tedavisi ED SWT olarak bilinen ve düşük yoğunluklu şok dalgaların sorunlu bölgeye uygulanıp yeni damar oluşumu sağlamayı hedefleyen bir tedavidir. Ağrısız, acısız ve yan etkileri olmayan bir tedavi olduğu için genç yaşlı her türlü hastaya kolaylıkla uygulanabilmektedir. Bu anlamda ED tedavisi için en başarılı tedavi yöntemidir diyebiliriz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu