Sürücü Kursu Direksiyon Eğitimi ve Sınav

0
111

Sürücü Kursu Direksiyon Eğitimi ve Sınav

Direksiyon eğitimleri 16 ders saati ve 50 dakikalık dersler halinde olur. 8 gün süren direksiyon eğitimleri 2 ders saati şeklinde olur. Günde en fazla 2 ders saati eğitim alabilir kursiyer.

Direksiyon eğitimleri yapılırken direksiyon sınavı tarihi belirlenir ve aday 10 gün önceden direksiyon sınavı harcını yatırır. Sınav harcını sadece sürücü kursu aracılığıyla yatırabilirsiniz. Sürücü kursu bu harcı toplu olarak milli eğitim bakanlığının hesaplarına yatırır.

Direksiyon sınavında bir günde en fazla 12 aday sınava girebilir. Sabah 08.10 başlayan sınav akşam 17.10 da son bulur.

Sincan Sürücü Kursları adayların sınav saatleri farklılık gösterir. Önceden randevu alınarak belirlenen sınav saatleri adaylara 1 hafta önceden bildirilir.

Direksiyon sınavları 35 dakika sürmektedir. Öncelikle adayların kimlik kontrolleri yapılır bu kontrolden sonra adayın fotoğrafları komisyon üyeleri tarafından tabletlerle ile çekilip sisteme atılır.

Sınav başlar ve öncelikle motor kaputunu açan adaya bazı bilgiler sorulur ve diğer aşamaya geçilerek bagajı açan adaya bazı bilgiler sorulur. Sınavın devamında aday aracın tekerleklerini kontrol eder ve aracın etrafında 1 tur atar. Aracın içine geçilir adaya gösterge panelinden birkaç soru sorulur.

Sincan Sürücü Kursu komisyon üyeleri hazırsan sınava başlayabilirsin diye adayı uyarır sınava başlayan aday öncelikle sürücü koltuğunu ayarlar, sürücü koltuğunu ayarladıktan sonra sağ ve sol dikizi aynasını ve iç panel geri görüş aynasını ayarlar. Emniyet kemeri takan öğrenci aracı boş viteste çalıştırır.

Sol sinyalini verip sol dikiz aynasından trafiği kontrol ederek sınava başlar. Direksiyon sınavında öncelikle paralel park alanı gelen aday 2 duba arasına aracı 2 hamlede nizami ve kurallı olarak park etmek zorundadır. Parkını yapan aday sonrasında geri geri 25 metre ilerleme alanına gelir bu alanda aracını sağ şeritte durdurur ve geri geri 25 metre düz gelme hareketini yapar.

Sonrasında ise ani fren alanı gelen aday 30 km hıza ulaşarak arkasındaki trafiği kontrol ederek ani fren yapar. Sonraki aşamada ise l park alanına gelinir. L parkını yapan aday rampa kalkış alanına gelir. Bu aşamadan sonra sınava başladığı noktaya gelen aday sınavdan başarılı olur.

Sınav aşamaların herhangi birini yerine getiremeyen aday başarısız sayılır ve sınavı sonlandırılır.

Sincan Sürücü Kursları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here