Gerilim Tipi Baş Ağrısı

0
1637

Gerilim tipi baş ağrısı toplumda en sık şekilde görülen ve stres, sinir ve kaygı bozukluklarına bağlı olarak oluşan durumlardır. Öğlen saatleri sonrasında daha sık görülen bu tür baş ağrılarının genellikle stresten meydana geldiği düşünülmekle birlikte, nedenleri hakkında tam bir kanıya varılmamıştır. Stresin tetikleyici olduğu bu tür ağrılar sırasında baş etrafında bir bant varmış ve basınç yapıyormuş hissi yaşanır. Şakaklarda meydana gelen basınç, kafada doluluk ve ağırlık hissi, kaslarda hassasiyet gerilim tipi baş ağrısının tipik belirtileri arasında yer almaktadır.

Gerilim baş ağrısının tipik belirtilerinin yanı sıra, yaşanan ağrıların 10 ila 30 dakikalık sürelerle devam ediyor olması, migrende yaşanan zonklamanın yaşanmıyor oluşu, hafif veya orta şiddette sürmesi ve aktivitelere engel olacak nitelikte değilse, bu tip ağrılar gerilim baş ağrısı olarak tanımlanmaktadır. Bu tip ağrıların bir diğer özelliği de, baş ağrısına mide bulantısı ve kusmanın eşlik etmemesi, bireyin ışığa ve sese migren ağrılarında olduğu gibi hassasiyet göstermemesidir.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Gerilim tipi baş ağrısı bazen sadece strese bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi, bazı hallerde hayatı tehdit edebilecek düzeyde bir hastalığın veya yaşamda iyi gitmeyen bir şeylerin habercisi olabilir. Baş ağrıları ile ilgili vakaların incelenmesi sonucunda Uluslararası baş ağrısı derneği tarafından sınıflandırma yapılmış ve bağ ağrıları 2 ana başlık altında toplandıktan sonra 13 ayrı kategoriye ayrılmıştır. Buna göre baş ağrıları,

 • Primer baş ağrıları
 • Sekonder baş ağrıları şeklinde 2 ana başlık altında toplanmaktadır.

Primer baş ağrıları yaşanan baş ağrısı vakalarının %90’ını oluşturmakta olup, sinir sistemi veya diğer sistem hastalıklarından bağımsız olarak ortaya çıkmaktadır. Primer baş ağrıları, migren, gerilim tipi baş ağrıları, küme baş ağısı ve diğer primer baş ağrıları şeklinde 4 alt gurupta incelenmektedir. Sekonder baş ağrıları ise,

 • Madde kullanımına veya kesilmesine bağlı baş ağrıları,
 • Damarsal olmayan, kafa içi bozukluklara bağlı baş ağrıları
 • Baş veya boyun travmasına bağlı ağrılar
 • Enfeksiyon sonucu oluşan ağrılar
 • Kraniyal veya servikal damarsal bozukluk sebebiyle oluşan ağrılar
 • Psikiyatrik bozukluklar sebebiyle oluşan ağrılar
 • Kraniyal nevraljiler ve santral yüz ağrı nedenlerine bağlı ağrılar
 • Homeostazis bozukluğu sebebiyle oluşan ağrılar
 • Kraniyal yapılara bağlı baş ağrıları şeklinde 9 alt başlıkta incelenmektedir.

Gerilim tipi baş ağrısı kendi içinde seyrek, sık ve kronik olmak üzere 3 farklı tipte incelenmektedir. Ağrı tipinin belirlenmesi tedaviden elde edilecek sonuçla oldukça yakından ilgilidir. Tedavi yaklaşımları iki yönlü olan gerilim türü baş ağrılarında ağrıya yönelik ve koruyucu yaklaşım yöntemleri kullanılmaktadır. Ağrı kesici ilaç tedavisi ilk dönemlerde etkili olmakla birlikte ilerleyen süreçte etkisini kaybederek beklenen etkiyi göstermeyebilir. Bu sebeple bu tip baş ağrılarında gerilim ve kaygıyı azaltacak egzersizler ve psikoterapi yaklaşımlarının kullanılması daha kalıcı çözümlerin elde edilmesini sağlamaktadır.

Gerilim tipi baş ağrılarında farmakolojik tedavi yöntemlerinin beklentileri karşılamaması durumunda uygulanan bilişsel davranış tedavileri uzman psikolog gözetiminde ve klinik ortamlarda düzenlenen terapi seanslarıyla uygulanmaktadır. Bu tür tedavi yaklaşımlarında öncelikle hastanın yaşam alışkanlıkları değiştirilmesi düzenli uyku ve sağlıklı beslenmeye yönelmesi sağlanmaktadır. Ayrıca sigara ve alkol gibi ağrıyı tetikleme özelliğine sahip maddelerin kullanımının durdurulması tavsiye edilmektedir. Psikiyatri kliniklerinde uygulanan seanslarda hastanın duygu durumu da ele alınmakta, baş ağrısına sebep olabilecek muhtemel depresyon veya anksiyete durumları incelenmektedir.

Ankara psikiyatri klinikleri arasında bulunan ve psikofizyolojik tedavi yaklaşımlarıyla bu tür sorunların çözümüne profesyonel destekler veren Madalyon Psikiyatri Kliniği, uzman psikolog kadrosuyla hizmet vermektedir. Yaşamınızı zorlaştıran tüm ruhsal sorunlarınızla ilgili kliniğimize başvurabilir, uzman hekimlerimizle yapacağınız bire bir seanslarla sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz. Dilerseniz web sitemizi ziyaret ederek veya https://madalyonklinik.com/blog/gerilim-tipi-bas-agrisi linkini tıklayarak gerilim tipi baş ağrısıyla ilgili geniş bilgilere erişebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here