Flowmetre Nedir?

0
59

Flowmetre, sıkıştırılmış gaz tüpünden ya da merkezi besleme sisteminden çekilen gazların debisini kontrol etmek maksadıyla kullanılır. Bunlar, yenidoğan, pediatrik ve yetişkin hastalarda kullanılır. Yine aynı şekilde genel servislerde de kullanılır. Ambulanslarda ve anestezi uygulamalarında da bu ürün kullanılmaktadır. Değişik türlerde flowmetreler mevcut olup bunlar amacına uygun hizmeti vermektedir. Hangi durumda ne tür flowmetrelerin kullanılacağı hem satıcılar hem de alıcı sağlık kuruluşları tarafından etraflıca bilinmektedir.

Merkezi gaz sistemine bağlı olan medikal oksijen prizine takılıp oksijenin maske ve burun memesi vasıtasıyla nemlendiriciden geçirilerek hastaya verilmesinde oksijen flowmetresi kullanılmaktadır. Skalaya ilişkin gösterge ve nemlendirme kavanozu kırılmaya karşı dirençli olan polikarbon malzemeden üretilmiştir.  134   ˚C’de sterilize edilebilir niteliktedir. Flowmetreler, Alman, İngiliz ve Fransız standartlarında imal edilmektedir. Ürünler, uluslararası standartlara uygun biçimde üretilmekte ve piyasaya sürülmektedir. Sağlık sektöründe yaygın biçimde kullanılan cihazların, günümüzde kullanımı epeyce artmıştır.

Medikal gaz prizi, merkezi gaz santralindeki gazların, bakır borular aracılığıyla gereksinim duyulan yerlerde hastaya verilmesi için tasarlanmış uç birimleridir. Prizler gaza özgü bir şekilde dizayn edilmelidir. Gaz prizleri, bağlantı ve kalite standartlarına uygun bir şekilde imal edilmektedir. Üretilen bu prizler, Sağlık Bakanlığı onaylı olup uluslararası standartlar doğrultusunda imal edilmelidir. Kullanıldığı alan itibarıyla oldukça hassas olan bu ürünlerin kalitesiz malzeme kullanılarak üretilmesi düşünülemez ve bu standartlara aykırı bir durumdur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here