Yazılım ve bilişimde hedef 15 milyar dolar ihracat

0
548

2019 yılında 64.4 milyar dolar, pandeminin başta hizmet olmak üzere tüm sektörleri olumsuz etkilediği 2020 yılında ise 34.8 milyar dolar ihracat gerçekleştiren ve 10 milyar dolar cari fazla veren hizmetler sektörü, HİB’in önderliğinde potansiyeline daha hızlı şekilde ulaşacak.

HİB bünyesindeki 10 alt sektörün ihracat potansiyelini ortaya çıkarmak için yapılacak strateji toplantılarının ilki, Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü Genel Müdürü Emre Orhan Öztelli, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Hizmet Sektör Konsey Başkanı Ahmet Akbalık, HİB Yazılım ve Bilişim Hizmetleri Sektör Başkanı Ozan Nalcıoğlu, HİB Genel Sekreteri Fatih Özer ve sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Yazılımdaki fırsatı kaçırmayalım

Toplantının açılış konuşmasını yapan TİM Hizmet Sektör Konsey Başkanı Ahmet Akbalık, “Ülkemizin sahip olduğu genç nüfusun büyük bir avantaj. Sanayide robotik dönüşümü kaçırdık ama yazılımdaki fırsatı kaçırmayalım. Kuluçka merkezleriyle, doğru teşviklerle yeni girişimler ortaya çıkarabiliriz. Üstelik firmalarımızın kullandığı yazılımlar stratejik öneme sahip ve maalesef birçoğu yurt dışı menşeli. Bu durumu tersine çevirmek mümkün” dedi. 

Tüm sektörlerin yol haritası belirlenecek

Birlik bünyesindeki eğitim hizmetleri, eğlence ve kültür hizmetleri, müteahhitlik ve teknik müşavirlik hizmetleri, turizm ve seyahat ile ilgili hizmetler, liman işletmeciliği ve yer hizmetleri, yazılım ve bilişim hizmetleri, yolcu taşımacılığı hizmetleri, yük taşımacılığı ve lojistik hizmetleri, diğer iş hizmetleri sektörlerinin detaylı bir şekilde analizlerini yaptırdıklarını belirten Başkan Akbalık, “Yaklaşık 1 yıldır çok detaylı bir araştırma üzerinde çalışıyoruz. Bu araştırma sayesinde sektörlerimizin mevcut pozisyonlarını, rakiplerimizin stratejilerini, hedef pazarlarımızı ve nasıl konumlandırma yapmamız gerektiği gibi sonuçlara ulaşacağız. Bu sayede sektörlerimizin ihtiyaçlarını daha iyi tespit edip ortak bir amaç doğrultusunda yol haritası çizeceğiz” şeklinde konuştu.

Destekleri hızlıca devreye sokabilmek kritik öneme sahip

Yazılım ve bilişim sektörünün yarattığı katma değer ve ülke için öneminin farkında olduklarını belirten Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü Genel Müdürü Emre Orhan Öztelli, “Bakanlık olarak hizmet ihracatı stratejik bir öneme sahip, her bir alt sektör için ayrı ayrı çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Yazılım ve bilişim sektörünü de geliştirmek için gereken çalışmaları yapıyoruz” şeklinde konuştu. Sektörün çok hızlı bir şekilde büyüdüğünü ve dinamiklerinin çok hızlı şekilde değiştiğini söyleyen Öztelli, “Sektörün ihtiyaçlarını hızlıca tespit edip destekleri hızlı bir şekilde devreye sokabilmek, sektörün hızına yetişebilmek kritik öneme sahip” dedi.

Hedef 15 milyar dolar ihracat

Toplantıda konuşan HİB Yazılım ve Bilişim Hizmetleri Sektör Başkanı Ozan Nalcıoğlu, “Yazılım ve bilişim hizmetleri sektörü yarattığı verimlilik ve istihdam etkisi ile ekonomiler üzerinde kendi büyüklüğünün üstünde etki yaratmakta. Ürettiği çıktı ve hizmetler ile tüm sektörlere doğrudan katkı sağlayarak ekonomi geneline etki etmekte. Özellikle pandemi dönemiyle birlikte birçok sektörün ertelediği dijital dönüşümün hızlanmasıyla birlikte sektörün yarattığı dolaylı etkileriyle beraber yarattığı ekonomik katma değerin gelecek yıllarda çok daha yükselmesi kaçınılmaz olacak” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü, “2019 yılında 23 Milyar dolar toplam gelir ve yaklaşık 1,5 Milyar dolar ihracat hacmine ulaşan sektörümüz 2020 yılında yüzde 40’tan fazla artışla 2 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Yakalamış olduğumuz bu artış trendini iyi kullanarak ve atacağımız doğru adımlarla 5 yıl içerisinde 15 milyar dolara ulaşacak ve dokunduğumuz birçok sektöre de katkı sağlayacağız.”

Destekler hedeflerimize daha hızlı ulaşmamızı sağlayacak

2018 yılında kurulan HİB’in kısa sürede 2 binden fazla üyeye ulaştığını belirten HİB Genel Sekreteri Fatih Özer, “Bakanlık bünyesinde sadece hizmet sektörü için oluşturulan Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü ve bu yapının destekleri hedeflerimize daha hızlı ulaşmamızı sağlayacak. Bizler de yaptığımız ve yapacağımız çalışmalarda, sektörlerin beklentileri, ihtiyaçları ve yaşadığı sorunları sizlerle yapacağımız görüşmeler ile belirleyecek ve her bir sektörümüzün ihracatını, ihracatçı sayısını ve yarattıkları katma değeri artırmak için çalışacağız” şeklinde konuştu.

Sektörün sorunları dile getirildi

MK Novo’nun sektör raporu sunumu sonrasında Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü’nün bilişim sektörü vizyonu ve yeni destek çalışmaları sunumu gerçekleştirildi. Sunum sonrasında sektörün sorunlarını, çözüm önerilerini ve fırsatları ileten sektör temsilcilerinin yaşadığı sıkıntıların başında finansmana erişim, yazılımcı sayısının azlığı gelirken özellikle oyun sektöründeki potansiyele dikkat çekildi.

Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here