Plakalı Eşanjör Nedir?

0
68

Plakalar arası ısı değiştiricisi olarak İki farklı ya da aynı akışkanın aralarında ısı transferi sağlayan cihaz plakalı Eşanjör olarak tanımlanmaktadır. Metal plakalar üzerinde bulunan kanalı dolaşır ve sistemi soğutan ya da ısıtan ekipmanlara plakalı eşanjör ismi verilmektedir. Plakalı eşanjör ile ısıdan kazanç elde edilmekte ve sistemin verimi artması konusunda fayda sağlamaktadır. Plakalı eşanjörlerin diğer eşanjörlere göre en önemli farkı ısı transfer verimliliği özelliği olmaktadır. İki akışkanı ayıran plakaların diğer malzemelere göre ince olması, ısı transfer hızını artırmakta ve dolayısı ile transfer sırasında oluşacak ısı kayıplarını azaltılmaktadır.

 

Plakalı Eşanjör Neden Kullanılır?

 

Plakalı eşanjör sistemleri verimli sistemler olmakta ve bunun yanı sıra kullanıldığı sistemlerde geçen süre zarfında birikebilecek tortu ve pislik oluşumuna karşı koruyacak makenizmaya sahip olmaktadır. Önemli diğer bir özelliği ise tesisatta oluşabilecek aşırı basınca karşı da sistemi korumakta avantaj sağlamaktadır. Kullanıldıkları sistemin ömrünü artıran plakalı eşanjör bu özellikleri ile tesisatlarda ısıtma elemanı, soğutma elemanı ya da devre ayırıcı veya basınç kırıcı gibi birçok amaçla kullanılabilme de rol üstlenmektedir.

 

Plakalı Eşanjör Sisteminin Özellikleri

 

 

Isı aktarımı 3 ile 5 kat arasında verimlilik sağlamaktadır.

 

Sıcaklık paylaşımı 10 derece de bile oldukça verimli olmaktadır.

 

Bakımı oldukça kolay olmakta ve çok fazla yer kaplamayacak şekilde tasarlanmaktadır.

 

Yüksek akış hızına sahip olmaktadır. Bu özelliği sayesinde az oranda kirlenmesi sağlanmaktadır.

 

Plakalar arasında bulunan conta sayesinde akışkanların birbirine karışması sorununu en aza inmektedir.

 

Isı kaybı oluşması mevcut olmadığı için izolasyon ihtiyacına neden olmamaktadır.

 

Kullanılan tüm plakalar paslanmaz özelliğe sahip değildir bu özelliği sayesinde uzun yıllar kullanım ömrü avantajı sağlamaktadır.

 

Experhe Markası

 

Experphe markası İstanbul Beylikdüzü’nde hizmet veren bir firma olmaktadır. Uluslararası standartlara uygun olarak üretilen yedek parça ve plakalı eşanjör, müşteri ihtiyaç ve talebine göre planlanarak Exper PHE markası ile küresel pazarda satışa sunularak büyük başarılara imza atmaktadır.

 

Kalite standartlarından ve güvenilir hizmetten ödün vermeden, verimli ve yüksek kalitede ürün üreterek müşteri memnuniyetini sağlamak her zaman ön planda tutulmakta ve bu durum başarılı işlerde görülmektedir. Her yıl, aldığı memnun geri dönüşler sonucunda ürün çeşitliliğini arttırmakta ve üretim bandını güncel teknolojiler ile geliştirerek başarılı şekilde yoluna devam etmektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here