Psikoloğa Mı Gitmeliyim Psikiyatriye Mi?

0
125

Psikoloğa Mı Gitmeliyim Psikiyatriye Mi?

 

Ruh sağlığı için ilk kez yardım arayan çoğu insan gibiyseniz, bir psikiyatriste mi yoksa psikoloğa mı gitmeniz gerektiği konusunda kararsız kalmış olabilirsiniz. Veya ikisi arasında herhangi bir fark olup olmadığı konusunda biraz şaşırmış olabilirsiniz. Her iki doktor türü de hastaların zihinsel sağlıklarını optimize etmelerine yardımcı olmayı amaçlarken, tedavi yaklaşımlarında belirgin farklılıklar vardır. Hangi yaklaşımın sizin için en iyi olduğu sorusuna gelince, cevap durumunuza, semptomlarınıza, hedeflerinize ve tercihlerinize bağlıdır. Akıl sağlığı tedavisi için psikiyatristler ve psikologlar arasındaki bazı önemli farklılıklar hakkında daha fazla bilgi edinmek için iyi bir araştırma yapmak gerekebilir. Bir uzmana giderek psikoloji testleri ile durumunuzu öğrenebilirsiniz.

Önce Bir Psikoloğa Mı Yoksa Psikiyatriste Mi Görünmelisiniz?

Akıl sağlığıyla mücadele edenler için yardım aramak, dolu ve anlamlı bir yaşam sürmeye yönelik önemli bir adımdır. Ancak ne tür bir uygulayıcının en etkili tedaviyi sağlayacağını bilmek her zaman net değildir. İyi haber şu ki, deneyimli ruh sağlığı uzmanları, hastaların tedavilerinin yönü hakkında bilinçli bir karar vermelerine yardımcı olmak için gerekli eğitim ve bilgiye sahip. Psikiyatristler ve psikologlar sıklıkla hastaları birbirlerine yönlendirirler. Ancak genel olarak, önce bir psikoloğa mı yoksa psikiyatriste mi görüneceğinize karar vermeye başlamanız için göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler var.

  • Bir konu hakkında konuşmak ve bire bir seansta üzerinde çalışmak için zaman harcamak istiyorsanız, bir online terapi iyi bir seçim olabilir.
  • Bir akıl sağlığı bozukluğu için semptomların giderilmesi için psikiyatrik ilaç tedavisi ile ilgileniyorsanız, bir psikiyatrist ile konuşarak başlamak isteyebilirsiniz.
  • Ele almayı umduğunuz konu ilişki odaklıysa, işte veya bir aile üyesiyle ilgili bir sorun söyleyin, ihtiyacınız olanı bir psikologdan bulabilirsiniz.
  • Günlük yaşamınızı engelleyen, zayıflatıcı zihinsel sağlık belirtileri yaşıyorsanız, bir psikiyatrist başlamak için iyi bir yer olabilir.

Yukarıda bahsedildiği gibi, psikiyatristler ve psikologlar, insanların zihinsel sağlıklarını optimize etmelerine yardımcı olmakla ilgilenir ve her ikisi de genellikle çeşitli tedavi yöntemleri konusunda eğitilir. Yardım için ulaşmadan önce tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu bilmek zorunda değilsiniz. Başlamak için en iyi yer, konuşmakta kendinizi rahat hissettiğiniz bir uygulayıcıdır. Yardım arama nedenlerinizi dinleyecek, belirtilerinizi değerlendirecek, tıbbi, psikiyatrik ve aile geçmişinizi değerlendirecek ve ileriye dönük bir eylem planına karar vermenize yardımcı olacaklardır. Ve unutmayın, birçok insan en uygun olanı bulmadan önce birden fazla ruh sağlığı pratisyenini ziyaret eder. Günümüzde online psikolog olarak da hizmet vermeye devam eden psikologlarda bulunmaktadır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here