BİST100 endeksi

0
111

Küresel piyasalar haftaya hafif alıcılı başlangıç yaptı. Asya piyasaları ve ABD vadelilerindeki seyir ile birlikte BİST100 endeksi de güne hafif alıcılı başlangıç yaptı. 1.397’yi test eden BİST100 endeksi öğleden sonra gelen satışlarla negatife yöneldi. TCMB’nin faiz kararının etkisinin hala piyasalar üzerinde geçmediği gözlemlendi. Endeks günü 1.392 seviyesinden tamamladı.

Bu hafta Dolar / TL’nin seyri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yarın Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Putin’le görüşmesinden çıkacak mesajlar, yurtiçinin ana gündem maddesini oluşturuyor.

 

Dolar / TL ise 8,85 seviyesinde dengelendi. Küresel piyasalarda dolar değer kazanırken Dolar endeksi 93,45 seviyesine, ABD 10 yıllık tahvil faizleri de son 6 ayın en yüksek seviyesi olan %1,50 seviyesine yükseldi. Doların küresel piyasalarda değer kazanması ayrı tutularak yurtiçi piyasalardaki haber ve veri akışları ile Dolar, Türk Lirası karşısında geçen hafta %6 değer kazandı.  Gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine bakıldığında yılbaşından bu yana en çok değer kaybeden para birimi Türk Lirası oldu. Geçtiğimiz hafta TCMB’nin politika faizinde 100 baz puan indirime giderek faizleri %18,00’e çekmesi Türk Lirası varlıklardaki değer kaybını hızlandırdı. Piyasa beklentileri faiz değişikliği olmamasına rağmen faiz indiriminin olması ise sürpriz sayılmayacaktı. Faiz indirimi ardından Dolar / TL tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 8,88’i test etti. Özellikle karar metninde revizyona gidildi. Karar metninde ‘sıkı duruş’ ve ‘politika faizinin enflasyonun üstünde’ ibareleri çıkarıldı. Faiz indirimi ile birlikte, faiz indirimi kapısının açıldığını söyleyebiliriz. Fakat burada kur tarafının ve global piyasalarında yakın takip edileceğini belirtelim.

Brent petrol ise 80 dolar seviyesine dayandı. Petrol fiyatları, küresel çapta yaşanan enerji kriziyle beraber yeni haftaya yükselişle başladı. Geçen hafta BP’nin ülkede yeterli sayıda nakliye aracı sürücüsü olmaması nedeniyle bazı petrol istasyonlarını geçici olarak kapatılacağı duyurulmuştu.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here